Kosovský expremiér nie je vojnovým zločincom, rozhodol súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kladivko
Foto: SITA/AP

HAAG 29. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vo štvrtok zbavil obvinení z vojnových zločinov bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja a ďalších dvoch vysokopostavených predstaviteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK).

Súd v apríli 2008 nariadil zopakovanie procesu s Haradinajom, Idrizom Balajom a Lahim Brahimajom, keďže sa domnieval, že počas prvého procesu prišlo k zastrašovaniu kľúčových svedkov. Súd však vo štvrtok opätovne uznal mužov nevinnými vo všetkých bodoch obžaloby vrátane vraždy, mučenia a únosov Srbov a ich stúpencov. Podľa tribunálu boli svedecké výpovede nedôveryhodné a preto nariadil ich prepustenie.

Srbsko vo štvrtok obvinilo Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY), že oslobodením bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja „zlegalizoval vládu mafie“ v Kosove. V reakcii na verdikt tribunálu to konštatoval hovorca srbskej vlády Milivoje Mihajlovič.

Haagsky tribunál zlegalizoval vládu mafie v Kosove, a hlavne zákon mlčanlivosti, ktorý je silnejší než ktorýkoľvek zločin,“ vyhlásil v narážke na údajne zastrašovanie svedkov proti Haradinajovi a dvom vysokopostaveným predstaviteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), ktorých ICTY zbavil obvinení z vojnových zločinov.

Kosovo
Foto: SITA/AP

Rozhodnutie súdu ostro kritizoval aj srbský prezident Tomislav Nikolič, podľa ktorého ICTY vznikol len na súdenie Srbov. „Nikto nebude odsúdený za hrozné zločiny proti kosovským Srbom,“ konštatoval.

Štyridsaťštyriročný Haradinaj bol najprominentnejším kosovským politikom, ktorého súdili v Haagu v súvislosti s vojnou v roku 1998 až 1999 medzi Kosovom a Srbskom. Svoju kariéru začínal v UCK, ktorej sa stal šéfom. Neskôr sa dal na politiku a vo funkcii kosovského premiéra pôsobil v rokoch 2004 až 2005. V roku 2005, keď haagsky tribunál bývalého premiéra obžaloval, sa Haradinaj vzdal funkcie a dobrovoľne predstúpil pred ICTY.

Kým v Kosove vypukli po verdikte oslavy, Srbi budú podľa očakávaní pobúrení aj vo svetle nedávneho prepustenia dvoch chorvátskych generálov rovnako obvinených z vojnových zločinov.

Spomedzi zadržiavaných Srbov pritom obvinení nezbavili nikoho a v haagskej väzbe sedia aj dve najvplyvnejšie postavy balkánskych vojen v 90. rokoch – Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Srbsko aj preto pohrozilo, že v prípade štvrtkového oslobodzujúceho rozsudku odstúpi od rokovaní s Kosovom, ktoré sprostredkúva EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radovan KaradžičRatko MladičTomislav Nikolič
Firmy a inštitúcie Medzinárodný trestný tribunál OSN