Kostru dinosaura vydražili za viac ako jeden milión dolárov

Bez názvu
Kostra dinosaura druhu Tarbosaurus bataar Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – V New Yorku vydražili v nedeľu za 1,05 milióna amerických dolárov (približne 823-tisíc eur) takmer kompletnú kostru dinosaura druhu Tarbosaurus bataar, ktorý bol blízkym príbuzným Tyrannosaura rexa.

Dražba spoločnosti Heritage Auctions sa uskutočnila aj napriek tomu, že mongolská vláda, ktorá spochybňuje legálnosť získania fosílie, získala od texaského súdu dočasný odklad aukcie.

Kostru Tarbosaura s dĺžkou 7,3 metra objavili v púšti Gobi, podľa prezidenta Heritage Auctions Grega Rohana však nie je známe, či v jej mongolskej alebo čínskej časti.

Meno nového majiteľa kostry Rohan nezverejnil, celý predaj však bude ukončený až po verdikte súdu, na ktorý sa obrátila mongolská vláda.

Jej právny zástupca Robert Painter sa nedeľnú aukciu snažil prerušiť s tým, že súd nariadil dražbu dočasne odložiť. Podľa Rohana však rozhodnutie texaského súdu nie je v New Yorku právoplatné a preto sa aukcia uskutočnila. Zároveň však dodal, že s ukončením predaja počkajú až na rozhodnutie súdu.

Mongolský prezident Elbegdorj Tsakhia minulý týždeň uviedol, že ak fosília pochádza z Mongolska, tak ju nie je možné dražiť a musí sa vrátiť do krajiny pôvodu. Rohan zas tvrdí, že kostra sa dostala do USA legálne a do dražby ju ponúkol renomovaný importér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom