Kotleba je problém pravice aj premiéra Fica, tvrdí politológ

Kotleba
Predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko vyčítal vláde, že stavia byty pre rómsku komunitu. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Vzostup Mariana Kotlebu z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) v krajských voľbách v Banskobystrickom kraji sa dal podľa politológa Jána Baránka očakávať.

Ako ďalej pre agentúru SITA povedal, postup do druhého kola už nikto nemohol tušiť. Úspechom v jeho prípade by bol aj výsledok 15 percent, no postúpil do druhého kola.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

„Keď chýba alternatíva, problémy sa neriešia, ako sa v bystrickom regióne neriešil rómsky problém, vtedy dostávajú priestor politici, ako je Marian Kotleba,“ poznamenal. Kotleba však nie je podľa jeho slov len problémom pravice, ako to povedal premiér Robert Fico, ale je aj jeho, pretože ide o neriešenie rómskeho problému všetkých vlád od roku 1993 vrátane tej súčasnej.

„Ako som už kedysi povedal, nikto sa tomuto problému nevenuje. Už pred pár rokmi som hovoril, že keď sa to nebude riešiť, problém bude gradovať a dostanú sa do vedenia politici, ako je Kotleba,“ povedal Baránek. Kampaň kandidátov, ktorí postupujú do druhého kola krajských volieb, bude podľa neho zaujímavá predovšetkým v Banskobystrickom kraji. Ako dodal, aj v prípade kandidátov v Bratislavskom kraji už Fico naznačil, že kampaň bude konfrontačná.

Bratislava je frustrovaná z vlády

V Bratislavskom kraji získal väčšinovú podporu Pavol Frešo (SDKÚ-DS), do druhého kola postupuje s ľavicovou kandidátkou Monikou Flašíkovou Beňovou (Smer-SD). Bratislava je podľa politológa Jána Baránka iná ako zvyšok Slovenska.

Pavol Frešo
Foto: SITA

„To, že si pravica posilnila, je výsledkom vládnutia Smeru v celej republike,“ uviedol. Do istej miery sa prejavuje aj frustrácia Bratislavy ako najrozvinutejšieho regiónu z vládnutia, pretože tu je veľa podnikateľov, a práve ich sa vládnutie Smeru dotklo, myslí si.

Druhé kolo volieb bude v piatich krajoch Slovenska, v prvom kole boli predsedovia samosprávnych krajov zvolení v Žilinskom, Prešovskom a v Trenčianskom kraji. Podľa politológa to je v poriadku.

„Neočakávali sme, že by mohli voľby vo viacerých krajoch skončiť prvým kolom, kde by bol výrazný kandidát,“ povedal pre agentúru SITA. V krajoch, kde vyhrali v prvom kole smeráci, by si mali z toho ich protikandidáti vyvodiť nejaké závery.

Obrazom: Priebeh prvého kola krajských volieb

„Je to otázka na nich aj na politické zoskupenia, ktoré ich nominovali a podporovali,“ doplnil. V Trnavskom kraji sa do druhého kola na predsedu dostali Tibor Mikuš (nezávislý s podporou Smeru, SNS a KSS) a József Berényi (Strana maďarskej komunity). Maďarský volič je v tomto prípade podľa Jána Baránka disciplinovaný. Ide o to, či bol postavený najvhodnejší kandidát, či aká bola kampaň pred prvým kolom.

Politológ odhaduje na župana Freša

Úspech Mariana Kotlebu spočíva podľa politológa Grigorija Mesežnikova v tom, že reprezentoval trend, ktorý získava určitú podporu ľudí s rasistickým myslením. Jeho postup do druhého kola má však viac súvislostí. Keby podľa jeho slov neexistovala napríklad koalícia Smer-SD a KDH, ktorá dala hlasy Vladimírovi Maňkovi (Smer-SD), do druhého kola by s určitosťou postúpil Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

„To by sa stalo vtedy, keby boli stredopravé strany zjednotené,“ poznamenal s tým, že Kaník mohol získať oveľa viac hlasov ako Kotleba, keby stredopravé strany v Banskobystrickom kraji vytvorili spoločnú koalíciu.

Voľby do VÚC
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V Bratislavskom kraji získala stredopravá koalícia 34 mandátov, Smer bude mať len jedno kreslo. Podľa Mesežnikova to bolo očakávané. „V Bratislavskom kraji takmer vždy stredopravé strany získavali prevažujúcu podporu a nič sa nezmenilo. Odráža to politické preferencie obyvateľstva kraja,“ povedal pre agentúru SITA. Frešo síce podľa neho nevyhral v prvom kole, no v druhom porazí s najväčšou pravdepodobnosťou Moniku Flašíkovú Beňovú.

V prípade druhého kola v Trnavskom kraji, do ktorého sa dostali Tibor Mikuš (nezávislý s podporou Smeru, SNS a KSS) a József Berényi (Strana maďarskej komunity), podpora sa rozdelila Medzi Most-Híd a SMK. V prípade Ivana Uhliarika (KDH), ktorý nakoniec do druhého kola nepostúpil, si Grigorij Mesežnikov myslí, že bolo od začiatku jasné, že on nie je ten kandidát, ktorý dokáže konkurovať Mikušovi. V druhom kole pôjdu hlasy podľa jeho slov práve v prospech Mikuša.

Druhé kolo krajských volieb v piatich krajoch Slovenska je podľa neho odrazom podpory, ktorú vyjadrila politicky aktívna časť obyvateľstva. Výsledky boli aj tak podľa Mesežnikova veľmi tesné, chýbalo od troch do 0,5 percenta. „Pokojne sa mohlo stať, že v siedmich krajoch to mohlo dopadnúť víťazstvom už v prvom kole, pretože rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom, okrem Nitrianskeho kraja, je dosť veľký,“ povedal pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij MesežnikovJán BaránekJózsef BerényiĽudovít KaníkRobert FicoTibor Mikuš