Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotleba
Predseda BBSK Marián Kotleba počas tlačovej besedy predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja o domovoch sociálnych služieb. Banská Bystrica, 10. október 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
10. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kotleba má výhrady k projektom, BBSK môže prísť o eurofondy

BANSKÁ BYSTRICA 10. októbra (WEBNOVINY) – Zmluvy o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov eurofondov na dva projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb (DSS), na ktoré má Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) z príslušného riadiaceho orgánu už schválenú podporu do 4,5 milióna eur, nemôže predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba podľa vlastných slov podpísať, pretože v rozpočte kraja nie sú na spolufinancovanie týchto projektov vyčlenené žiadne zdroje.

Uviedol to na piatkovej tlačovej besede s tým, že vyše 200-tisíc eur, ktoré na spolufinancovanie projektov poslanci BBSK v pôvodne schválenom rozpočte vyčlenili, presunuli koncom mája zmenou rozpočtu do programu kultúra.

Porušil by zákon

Tvrdí, že ak by napriek tomu zmluvy podpísal, porušil by zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. „Subjekt verejnej správy nie je oprávnený zaväzovať sa v bežnom rozpočtovom roku na také úhrady, ktoré nemá zabezpečené v rozpočte na bežný rozpočtový rok a ktoré zaťažujú nasledujúce rozpočtové roky pre nedostatok zdrojov v bežnom rozpočtovom roku,“ citoval z paragrafu 19 zákona, ktorý by podpisom zmlúv podľa svojho názoru porušil.

Na projekty deinštitucionalizácie DSS v Lučenci a Ladomerskej Vieske (okres Žiar nad Hronom) má BBSK schválené čerpanie súm do 2,35 a 2,15 milióna eur od decembra minulého roka. Zmluvy o poskytnutí nenávratných finančných príspevkov na tieto projekty boli z príslušného riadiaceho orgánu doručené ešte vo februári. Podstatou projektov je transformácia inštitucionálnych sociálnych služieb na komunitné sociálne služby, ktoré sú poskytované v malokapacitných zariadeniach rodinného typu, čo má konkrétne znamenať rekonštrukciu desiatich budov a výstavbu dvoch nových.

Vedenie sa s projektmi nestotožnilo

Hovorca BBSK Miroslav Belička v stredu na otázku o dôvodoch nepodpísania zmlúv informoval, že súčasné vedenie kraja sa s projektmi nestotožnilo, a to najmä s výberom jednotlivých ubytovacích objektov. V piatok médiá kritizoval, že sa ho nepýtali, či sú projekty kryté v rozpočte. Kotleba v piatok na otázku, či by zmluvy podpísal, ak by poslanci v ďalšej zmene rozpočtu prostriedky na spolufinancovanie projektov opäť vyčlenili, priamo neodpovedal. Potvrdil, že má výhrady aj k samotným projektom. V prípade DSS Slatinka Lučenec by podľa neho bolo lepšie rekonštruovať kaštieľ, kde boli klienti umiestnení predtým, pretože tam majú veľký park. „Objekty som si pozorne prešiel a nikto z vás by nevybral pre svojho blízkeho umiestnenie v jednom z tých malých objektov na úkor toho veľkého kaštieľa. My sme tých ľudí z takého prostredia vytrhli a dali do maličkých budov v centre Lučenca,“ uviedol Kotleba.

Aj pre DSS v Ladomerskej Vieske by podľa neho bolo neefektívne opustiť súčasné priestory a stavať nové. „Integrácia nie je možná v niektorých prípadoch. Deinštitucionalizácia v ideálnom význame nie je realizovateľná v plnom rozsahu, musíme byť realisti,“ zauvažoval. Dodal, že jediný nespochybniteľný prínos projektov je, že by sa pri stavebných prácach poskytla ľuďom práca.

Podľa Laššákovej Kotleba zavádza

Podľa predsedníčky väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD, KDH Ľubice Laššákovej predseda BBSK Kotleba zavádza.

Ja by som navrhla, nech urobí výberové konanie, nech prídu prvé faktúry a potom sa ukáže, či máme alebo nemáme päťpercentné spolufinancovanie. V prípade potreby tie peniaze sú,“ povedala Laššáková s tým, že na spolufinancovanie prvých prác na rekonštrukcii budov DSS sa môžu použiť financie z rezervy a poslanci môžu opäť urobiť zmenu rozpočtu. Podpisom zmlúv o poskytnutí prostriedkov z eurofondov by podľa nej Kotleba zákon neporušil.

Odporúčané články

Schválené nižšie nájomné za nemocnicu Kotleba neakceptuje Kotlebov nápis Yankees go home! Stop NATO! zvesili z úradu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...