Pojednávanie s Kotlebom v kauze šekov na 1488 eur odročili, súd pripúšťa prísnejšiu kvalifikáciu skutku

Marian Kotleba
Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 29. január 10:08

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v stredu odročil hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom Kotlebom. Vyhovel tak požiadavke obžalovaného.

Kotleba žiadal odročenie z dôvodu, že samosudkyňa na začiatku pojednávania uviedla, že žalovaný skutok môže byť podľa nej posudzovaný podľa prísnejšej právnej kvalifikácie. Predseda ĽSNS momentálne čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Šeky na sumu 1488 eur

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur.

Podľa sudkyne však tento skutok možno kvalifikovať aj ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Používaný symbol extrémistov

Prokurátor Tomáš Honz označil na začiatku stredajšieho pojednávania číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Kotleba v minulosti raz pre odovzdávanie šeku obžalobe čelil, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol. Na začiatku dnešného pojednávania sa vyjadril, že proces je snahou o šikanu predsedu najsilnejšej opozičnej strany. K svojej prípadnej vine alebo nevine sa pred súdom vyjadrí na ďalšom pojednávaní štvrtého marca.

Súdnemu konaniu čelili v minulosti aj ďalší dvaja poslanci ĽSNS. Stanislav Mizík bol v kauze údajného protižidovského statusu na sociálnej sieti oslobodený, pretože nebolo dokázané, že ho napísal on. Naopak, Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, ktoré povedal v rozhlasovom vysielaní. Z dôvodu odsúdenia prišiel o poslanecký mandát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoŠpecializovaný trestný súd SR