Kotleba zaviedol autokratický režim, zhodli sa divadlá

Marian Kotleba
Marian Kotleba Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba zaviedol na svojom mieste autokratický a nekompetentný režim. Zhodli sa na tom predstavitelia profesionálnych a ochotníckych divadiel a kultúrnych inštitúcií, ktoré pôsobia v BBSK.

Ako sa ďalej píše vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla dramaturgička Bábkového divadla na rázcestí Monika Tatarková, „po 26 rokoch od zrušenia totalitného režimu, v ktorom ideologické komisie určovali repertoár a dramaturgiu divadiel, nečakane znovu nastalo v Banskobystrickom kraji obdobie, keď vrcholní predstavitelia kraja používajú tie isté praktiky ako v období červenej totality a mocenským spôsobom zasahujú do tvorby umeleckých inštitúcií s odvolávaním sa na škodlivosť prezentovaných myšlienok alebo tvorby“.

Škodí občanom i organizáciám

Podľa predstaviteľov divadiel ide o novodobý fenomén mocenskej cenzúry, prostredníctvom obmedzenia finančných prostriedkov zakázať a zrušiť divadelný projekt bez možnosti odvolania alebo dovolania sa nápravy pre samotné divadlá.

Podľa Tatarkovej nie je podstatné, aká suma do Bábkového divadla na rázcestí či Divadla Štúdio tanca nepríde, ani o aký projekt ide, hrozbou je autokratický a nekompetentný režim, ktorý predseda kraja na svojom poste zaviedol. „Poškodzuje tak organizácie, ktoré sám zriaďuje, retarduje ich činnosť a priamo škodí občanom Banskobystrického kraja,“ píše sa vo vyhlásení.

Predstavitelia divadiel a kultúrnych inštitúcií z kraja vyjadrujú znepokojenie nad daným stavom, obavy nad budúcnosťou divadelného umenia, kultúry a kultúrnosti v kraji i nesúhlas s obmedzovaním práv umelcov na slobodnú tvorbu.

Kotleba odmietol podpísať dotáciu

Protestujú proti ideologickému riadeniu kraja, zneužívaniu moci verejnými činiteľmi, porušovaniu demokracie v Banskobystrickom kraji či nekompetentnému riadeniu divadiel v správe BBSK. Podporujú Bábkové divadlo na rázcestí a Divadlo Štúdio tanca, vyjadrujú im svoju solidaritu a podporujú bábkové divadlo v jeho rozhodnutí pokračovať v projekte Stop extrémizmu.

Predseda kraja Marian Kotleba odmietol podpísať dotáciu, ktorú Bábkovému divadlu na rázcestí už v máji schválil rezort zahraničných vecí. Informoval o tom portál pravda.sk. Sumu necelých sedemtisíc eur malo divadlo využiť na projekt s názvom Stop extrémizmu. Bábkové divadlo na rázcestí je tak po Divadle Štúdio tanca už druhým, ktorému Kotleba odmietol priznať peňažnú pomoc schválenú štátom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)