Kotlebova strana reaguje na situáciu v okrese Dunajská Streda, rodičia žiadajú slovenskú školu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stanislav Mizík
Poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Nikto nemôže brániť slovenským deťom vzdelávať sa v slovenskom jazyku na území Slovenskej republiky.

Povedal to na tlačovej besede poslanec Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Stanislav Mizík s tým, že pripravujú novelu Zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Škola aj napriek nesúhlasu samosprávy

„Navrhujeme, aby štát bol v prípade žiadosti rodičov, ktorí sa starajú minimálne o päť školopovinných detí a žijú v obci, kde sú Slováci národnostnou menšinou, povinný zriadiť v danej obci ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským napriek tomu, že to samospráva odmietne. Samozrejme, stanovili sme aj nejaké podmienky pre vznik takejto školy. Vznikla by, ak sa nenachádza žiadna ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v okruhu šesť kilometrov od obce,“ vysvetlil Milan Uhrík.

Podľa neho by novela zákona pomohla vyriešiť zložitú situáciu rodičov žijúcich v národnostne zmiešanom území. „Je to v prvom rade politický problém. Na južnom Slovensku majú slovenskí politici malý vplyv a tí maďarskí v pude sebazáchovy odmietajú školy s vyučovacím jazykom slovenským,“ reagoval najmä na situáciu v okresoch Šamorín a Dunajská Streda.

Obecní poslanci slovenskú školu nechcú

Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Horný Bar nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským. Vzniknutú situáciu v okrese Dunajská Streda musia rodičia riešiť sami. Starostovia obcí dlhodobo problém neriešia napriek tomu, že o probléme vedia od roku 2014, keď sa začali o túto problematiku zaujímať rodičia.

Starostovia argumentujú nízkym počtom detí, ktoré chcú navštevovať slovenskú ZŠ. Rodičia si sami urobili prieskum a zistili, že o prvý ročník slovenskej ZŠ by malo záujem viac detí ako o maďarskú. Rodičia navrhli riešenie, a to zriadiť nový školský obvod pre dotknuté obce, čím sa naplní počet žiakov. Takýto školský obvod majú obce zriadený pre maďarské ZŠ, čomu majú prispôsobenú aj autobusovú dopravu.

Na zastupiteľstve 29. mája obecní poslanci v Rohovciach po búrlivej debate odhlasovali, že slovenskú ZŠ nechcú. Problém odložili novému obecnému zastupiteľstvu, ktoré sa sformuje po novembrových komunálnych voľbách, čo rodičia z Iniciatívy BKZ považujú za alibizmus a prejav nevôle prevažne maďarského obecného zastupiteľstva.

ĽSNS na základe štatistík ministerstva školstva zistila, že na Slovensku je 27 škôl s vyučovacím jazykom maďarským. „Takéto školy navštevuje v priemere sedem detí. Je absurdné, že Slovensko nevie zariadiť slovenským deťom také podmienky na vyučovanie ako národnostným menšinám,“ povedal Ján Kecskés.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KecskésMilan UhríkStanislav Mizík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko