Kotlebovci predložia do parlamentu definíciu antislovakizmu, reagujú tak na Dankovo uznesenie

Marián Kotleba
Kandidát na slovenského prezidenta Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko predloží na rokovanie parlamentu definíciu antislovakizmu. Ako povedal v utorok na tlačovej besede, podpredseda strany Milan Uhrík, návrh uznesenia je reakciou na návrh predsedu NR SR Andreja Danka, ktorý pripravil na prijatie uznesenie o definícii antisemitizmu. Podľa Uhríka sa Dankovým návrhom stane skupina obyvateľov nekritizovateľná.

Nenávisť  k Slovákom

„Prichádzame s návrhom vlastného uznesenia, v ktorom sme spravili jedinú zmenu, a to, že slovo Žid sme nahradili slovom Slovák,“ uviedol Uhrík. Za antislovakizmus sa bude považovať také vnímanie Slovákov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť. Terčom môže byť aj SR ako štát. „Je to verná kópia Dankovho uznesenia,“ dodal Uhrík.

Ústavnoprávny výbor parlamentu odporučil zákonodarnému zboru na návrh Andreja Danka súhlasiť s pracovnou definíciou antisemitizmu, ktorú vypracovala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA).

Podľa nej: „Antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam.“

Konšpirácie na obviňovanie Židov

Terčom takýchto prejavov môže by podľa navrhovaného uznesenia štát Izrael, chápaný ako židovské spoločenstvo. Ale kritiku Izraela podobnú tej, aká býva vznesená proti akejkoľvek inej krajine, nemožno považovať za antisemitskú.

Antisemitizmus často obviňuje Židov z konšpirácie poškodzujúcej ľudstvo a často sa používa na obviňovanie Židov z „toho, prečo veci nefungujú“. Je vyjadrený v hovorenom a písanom prejave, vizuálnych formách a konaní a používa škodlivé stereotypy a negatívne charakterové črty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMilan Uhrík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko