Kotlebovho poslanca za vyjadrenia na Facebooku stíhať nebudú

ĽSNS
Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Poslancovi Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS) Milanovi M. za jeho výroky na Facebooku, ktorými sa zaoberal prešovský vyšetrovateľ, nič nehrozí.

Pôvodné rozhodnutie vyšetrovateľa, ktorý odmietol trestné oznámenie na tohto poslanca, preskúmala Krajská prokuratúra v Prešove, ako aj Generálna prokuratúra SR. Ako informoval agentúru SITA hovorca krajskej prešovskej prokuratúry Marián Spišák, „dospeli k záveru, že postup a rozhodnutie vyšetrovateľa bol správny a zákonný“.

Generálna prokuratúra preskúmala spis

Vyjadreniami tohto poslanca sa vyšetrovateľ zaoberal pre podozrenie zo spáchania prečinu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. Rozhodnutie vyšetrovateľa nezačať trestné stíhanie preveril Úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zbor. V máji hovorkyňa kancelárie prezidenta Policajného zboru Marianna Paulíková informovala, že po previerke spisu úrad dospel k záveru, že vyšetrovateľ sa v tejto veci dôsledne neriadil príslušnými ustanoveniami trestného poriadku.

Rozhodnutie vyšetrovateľa možno hodnotiť ako vydané predčasne, uvádzalo sa v tlačovej správe. Na základe týchto skutočností sa prezident Policajného zboru Tibor Gašpar písomne obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby v zmysle všeobecných oprávnení prokurátora v trestnom konaní tento postup preskúmal.

Generálna prokuratúra SR pre agentúru SITA uviedla, že preskúmala spisový materiál v trestnej veci Milana M. a nezistila dôvod na prijatie zákonného opatrenia vo vzťahu k podriadeným prokurátorom. Konať začala vo veci na základe medializovaných informácií. Zároveň zdôrazňuje, že s takým časovým odstupom bolo ťažké identifikovať osobu, čo vo virtuálnom svete poskytla preskúmavané stanovisko, ktoré bolo predmetom trestného konania.

Žitňanskej je z toho smutno

Generálna prokuratúra navyše zdôrazňuje, že za účelom efektívneho boja proti extrémizmu a nenávistným prejavom vo virtuálnom svete je nevyhnutná účinná operatívno-pátracia činnosť štátnych orgánov (Policajného zboru a SIS) a neodkladné poskytovanie informácií získaných takouto činnosťou orgánom činným v trestnom konaní. O takúto vzájomnú súčinnosť sa bude Generálna prokuratúra SR usilovať a podporovať ju.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nerozumie rozhodnutiu prešovského vyšetrovateľa. Ako povedala v stredu na tlačovej besede, je jej z toho smutno.

Žitňanská rozhodnutiu nerozumie. „Nedokážem tomu rozumieť. Som presvedčená, že skutkovú podstatu, ktorá vyjadruje toto konanie, máme dnes v právnej úprave,“ povedala. Podľa nej toto je fáza, keď to nie je o právnej úprave, ale o tom, ako s tým dokáže pracovať prokuratúra, polícia a súdy. „Preto hovorím o dôležitosti znalcov a špecializácii. Nerozumiem a je mi smutno,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMilan MazurekTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko