Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotleba
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba. Foto: SITA/Ján Viazanička
28. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kotlebovi vystavili vysvedčenie, ako župan kraja prepadol

BANSKÁ BYSTRICA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Priemernou známkou 4,46 ocenilo Občianske združenie Quo vadis doterajšie pôsobenie Mariana Kotlebu za rok a pol vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Hodnotenie vyplýva z rozhovorov so starostami, primátormi, poslancami VÚC a občanmi, ktoré pripravilo Quo vadis v rámci iniciatívy Zbystrujeme. Otázky vychádzali z platného strategického dokumentu Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja BBSK, ktorý sa podľa respondentov neplní.

Vysvedčenie neprevzal osobne

V pondelok o tom médiá informovala predsedníčka Občianskeho združenia Quo vadis Ingrid Kosová, ktorá „Vysvedčenie“ chcela odovzdať priamo do rúk Mariana Kotlebu, ale ju neprijal. Jeho tajomník Kosovej vysvetlil, že predseda BBSK má iný program a aby „Vysvedčenie“ odovzdala v podateľni Úradu BBSK.

Podľa Kosovej iniciatíva Zbystrujeme vznikla ako protest proti zvoleniu Mariana Kotlebu do funkcie predsedu BBSK. Poukázala na to, že od jeho zvolenia nebolo možné dostať takmer žiadnu informáciu o činnosti BBSK. Trenice medzi Kotlebom a poslancami ukazujú, že sa nevedia dohodnúť a systematicky sa neriešia zásadné otázky kraja najmä v oblasti zdravotníctva, školstva či sociálnych vecí.

Na známkovaní Kotlebu sa podieľalo 71 respondentov, ktorí anonymne odpovedali na otázky v devätnástich oblastiach. Najvyššiu známku 3,70 dali respondenti za spoluprácu s obcami. Pod štvorku sa ešte dostala oblasť transparentného nakladania s finančnými prostriedkami. Ostatné hodnotené oblasti dostali číslo od 4,14 do 4,85.

Kotleba sa od rodinkárov nelíši

V ankete sa vyskytli názory, že Kotleba sa ničím nelíši od tých, ktorých sám označil za rodinkárov či skorumpovaných. Kritiku adresovali aj za to, že zamestnal na Úrade BBSK príbuzných, priateľov a straníckych kolegov.

Spracovatelia analýzy činnosti predsedu BBSK chceli odpovede aj od vedúcich pracovníkov Úradu, ale od riaditeľa dostali písomné vyrozumenie, že majú povinnosť mlčanlivosti. Jediným pozitívom pre Kotlebu bol nákup posypovej soli, čím sa strata Regionálnej správy ciest znížila o štyristotisíc eur.

Autori hodnotenia upozorňujú na to, že Kotleba je človek s extrémne pravicovými názormi. K vyhláseniam o rómskej menšine pribudla aj protimigračná politika. Vzhľadom na rast popularity extrémistov aj v Európe členovia Quo vadis majú obavy z možného vstupu Kotlebu a jeho strany do Národnej rady SR.

Odporúčané články

Na výročie SNP viseli na Kotlebovom úrade čierne zástavy Kotleba vyčíta Štúdiu tanca aj samovraždu umelkyne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...