Kováčik nečakal, že Čeferin dostane až také množstvo hlasov

Jan kovacik
Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik (uprostred vľavo) a primátor mesta Poprad Anton Danko (uprostred vpravo). Foto: SITA/Radoslav Maťaš

ATÉNY 15. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenský futbalový zväz (SFZ) reagoval pozitívne na meno nového prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksandra Čeferina, ktorého zvolili delegáti stredajšieho XII. mimoriadneho kongresu UEFA v gréckych Aténach.

Štyridsaťosemročný Slovinec zdolal svojho súpera, 68-ročného Holanďana Michaela van Praaga, jednoznačným pomerom hlasov 42:13. Nikto z 55 delegátov sa nezdržal hlasovania. Čeferin je siedmym riadnym prezidentom v 62-ročnej histórii Európskej futbalovej únie (UEFA), nahradil dištancovaného Francúza Michela Platiniho, ktorý viedol UEFA od roku 2007 do roku 2015.

„Priebeh kongresu i samotných volieb bol veľmi pokojný a kultivovaný. My sme náš postoj deklarovali už minulý týždeň a som rád, že kandidát s našou podporou presvedčivo zvíťazil. Verím, že bude dobrým prezidentom Európskej futbalovej únie. Pre Slovenský futbalový zväz, ako jeden z tých menších futbalových zväzov a asociácií, je Aleksander Čeferin zárukou, že sa ich pozície a vplyv v rámci UEFA udržia, prípadne aj zlepšia,“ cituje facebookové konto Slovenského futbalového zväzu reakciu prezidenta SFZ Jána Kováčika. Ten hlasoval za SFZ v gréckej metropole a ako prvý z gratulantov objal novozvoleného prvého muža európskeho futbalu Čeferina.

Správna miera kompromisu

„Myslím si, že to je dobrá správa nielen pre Slovensko, ale pre všetky menšie krajiny, menšie futbalové zväzy a asociácie. Zároveň je to dobrá správa aj pre Európsku futbalovú úniu UEFA,“ uviedol ďalej Ján Kováčik a pokračoval: „My sme s ním mali dve osobné separátne stretnutia – jedno v Bratislave a jedno v rámci siedmich krajín, s ktorými sa stretávame každý rok v Budapešti. Na tom bratislavskom nám Aleksander Čeferin predstavil svoj program, svoje kroky. My sme mali samozrejme tiež veľa otázok, na ktoré nám odpovedal. Aj na základe toho bolo naše rozhodnutie podporiť ho jednoznačné.“

Prvého muža slovenského futbalu trochu prekvapila jasná prevaha 48-ročného slovinského právnika v aténskych voľbách. „Určite som nečakal, že Čeferin dostane 42 hlasov. Ja som tipoval, že to bude nejakých 37 či 38. Vychádzal som z informácii, ktoré som mal – aj od kolegov. Jeho volebné víťazstvo je jednoznačné. Tým pádom je mandát Aleksandra Čeferina veľmi silný a o to bude mať náročnejšiu, ale na druhej strane aj ľahšiu pozíciu,“ poznamenal pre Rádio Slovensko Ján Kováčik.

Novozvoleného šéfa UEFA nepodporili len ´malé´ a ´stredné´ krajiny, ale aj veľmoci ako Francúzsko, Nemecko či Rusko. „To tak vždy býva. Kompromis je nesmierne dôležitý. Nebolo by dobré, keby si ´malé´ krajiny zvolili svojho prezidenta a takisto by nebolo dobré, keby si len ´veľké´ krajiny zvolili prezidenta. Svedčí to o tom, že Čeferinov program, ktorý odprezentoval, je prijateľný pre ´malých´ i ´veľkých´. Je to taká správna miera kompromisu.“

Na mítingoch sedávali vedľa seba

Kováčik dlhšie pozná Čeferina i jeho názory. „Nestretávame sa často, len tri, štyri či päťkrát do roka pri rôznych príležitostiach, ktoré organizuje UEFA. Na kongresoch či mítingoch však sedíme podľa abecedného poradia a Slovinsko je hneď vedľa Slovenska. Sedávali sme päť rokov vedľa seba. Prirodzene, ide o slovanské krajiny. Ich zástupcovia spolu komunikujú aj na neformálnych stretnutiach, večeriach, sme si bližší a viac času trávime spoločne,“ doplnil šéf SFZ.

Aleksander Čeferin je aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu (NZS). Zaujímavo v tomto kontexte vyznieva, že Slovinsko je najbližším súperom Slovenska v kvalifikácii o postup na MS 2018 do Ruska. Vzájomný duel F-skupiny v Ľubľane je na programe v sobotu 8. októbra 2016.

Na otázku, či využije túto možnosť aj na rozhovor v súkromí, Ján Kováčik skonštatoval: „Verím tomu, že v tom období bude ešte stále aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu a bude osobne prítomný na októbrovom zápase v Ľubľane. Čas, ktorý budeme mať k dispozícii, určite využijeme aj na komunikáciu. A to nielen o budúcnosti slovinského a slovenského futbalu, ale v globále aj európskeho futbalu.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksander ČeferinJán Kováčik