Aktualizované: Kováčik zostáva prvým mužom slovenského futbalu, ďalšie štyri roky povedie SFZ

Ján Kováčik
Ján Kováčik - prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 2. februára, 17:20

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Ján Kováčik zostáva prvým mužom slovenského futbalu, na piatkovej konferencii Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v hoteli Senec v Senci ho delegáti SFZ opätovne zvolili za prezidenta SFZ na ďalšie štvorročné obdobie (2018 – 2021).

Šéfom SFZ je od konca septembra 2010

Päťdesiatpäťročný rodák z Brezna (nar. 4. decembra 1962) bol jediným kandidátom a už v 1. kole získal nadpolovičnú väčšinu hlasov – dostal jednohlasnú podporu od všetkých prítomných 86 delegátov (58 hlasov od zástupcov oblastných a regionálnych zväzov, 24 od predstaviteľov profesionálneho futbalu a 4 od pridružených členov SFZ).

Kováčik zastáva tento post nepretržite od konca septembra 2010, keď nahradil Františka Laurinca. Dôveru druhýkrát dostal aj 21. februára 2014 na konferencii SFZ v Poprade, keď ho jednohlasne zvolili za prvého muža slovenského futbalu na druhé štvorročné funkčné obdobie.

Poďakoval za podporu

Ján Kováčik je v poradí tretím prezidentom Slovenského futbalového zväzu po Milanovi Služaničovi (1992 – 20. februára 1999) a Františkovi Laurincovi (20. februára 1999 – 25. septembra 2010).

„Ďakujem za podporu, je to veľký rešpekt. Pri prvom zvolení to bolo pre mňa prekvapenie, druhýkrát som si to tiež veľmi vážil. Teraz si to rovnako vážim, ale ten rešpekt je oveľa väčší. Neviem sľúbiť športové výsledky, ale viem sľúbiť to, že najbližšie štvorročné obdobie, čo sa týka rozvoja, bude jedno z najlepších, aké slovenský futbal doteraz zažil. Budem robiť všetko, aby Slovenský futbalový zväz bol naďalej lídrom medzi športovými hnutiami, medzi športovými zväzmi. Aby sme ďalej zjednocovali, aby sme ďalej stavali mosty a nestavali múry,“ povedal „staronový“ šéf SFZ Ján Kováčik pred plénom na konferencii SFZ v Senci po znovuzvolení do funkcie a doplnil: „Nemusíš plávať rýchlejšie ako žralok, ale musíš plávať rýchlejšie ako ostatní. Budem sa o to snažiť.“

Kozák zostáva na mieste viceprezidenta

Pri následnej voľbe členov výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (SFZ) delegáti piatkovej konferencie v Senci tiež jednohlasne (86 delegátov) zvolili Karola Belaníka za viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy. Viceprezidentom za profesionálny futbal je opätovne Ján Kozák (inak aj šéf Únie ligových klubov /ÚLK/ ako riadiacej organizácie najvyššej slovenskej súťaže), zástupcami profesionálneho futbalu vo výkonnom výbore SFZ sa stali Petr Kašpar, Viliam Ondrejka a Tibor Végh.

Členmi exekutívy sú aj predstavitelia amatérskeho futbalu: Juraj Jánošík za Bratislavský futbalový zväz (BFZ), Ladislav Gádoši za Západoslovenský futbalový zväz (ZsFZ), Jozef Paršo za Stredoslovenský futbalový zväz (SsFZ) a Richard Havrilla za Východoslovenský futbalový zväz (VsFZ), spomenutí štyria šéfovia regionálnych zväzov dostali dôveru od všetkých 58 delegátov oprávnených hlasovať pri ich voľbe.

Zástupcov trénerov volili tajne

Členom výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu pre legislatívno-právne otázky sa stal opäť Peter Sepeši, hlasovalo za neho všetkých 86 prítomných delegátov. Iba pri voľbe zástupcov trénerov sa neuskutočnilo verejné, ale tajné hlasovanie, pretože na jednu volenú funkciu bol viac ako jeden kandidát. Z dvojice adeptov Ladislav Borbély – Dušan Radolský uspel v tajnej voľbe druhý menovaný, ktorý mal podporu 52 delegátov, Borbély 34.

Niekdajší úspešný kouč slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov nahradil doterajšieho zástupcu trénerskej obce vo VV SFZ Milana Lešického, ktorý pre vekový limit už nemohol kandidovať. Zástupcom arbitrov v exekutíve a zároveň predsedom komisie rozhodcov SFZ je Marián Ružbarský.

Na základe znenia zákona o športe sa historicky prvým členom výkonného výboru SFZ ako zástupca hráčov nestal Blažej Vaščák, keďže nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov (všetkých 80 v tej chvíli prítomných delegátov v sále sa jednomyseľne zdržalo hlasovania, pozn.).

V Bratislave bude kongres UEFA

Za predsedu disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zvolili delegáti konferencie SFZ v Senci Miroslava Vlka, za podpredsedu „disciplinárky“ Petra Mihála. Šéfom odvolacej komisie SFZ je Milan Ľalík, podpredsedom Ján Svák, členom dopingového senátu odvolacej komisie SFZ sa stal Pavel Malovič, náhradníkom dopingového senátu Lucia Knappková.

Juraj Obložinský zostal naďalej predsedom prvostupňového orgánu licenčného konania SFZ (podpredsedom je Peter Michalík), Peter Kohút predsedom odvolacieho orgánu licenčného konania SFZ (podpredseda Matúš Štulajter) a Ján Lipták kontrolórom SFZ a zároveň predsedom revíznej komisie SFZ.

Tradičnou súčasťou konferencie, ktorej program mal 34 bodov, bolo aj ocenenie pre ľudí, pracujúcich pre slovenský futbal. Držiteľom zlatého odznaku sa stal Róbert Tóth, čestným členom Slovenského futbalového zväzu bývalý medzinárodný rozhodca a dlhoročný funkcionár Dušan Krchňák.

Delegáti konferencie SFZ v Senci o. i. schválili návrh rozpočtu SFZ na rok 2018 i návrh rozpočtu SFZ Marketing s.r.o. na rok 2018 ako aj návrh na zmenu a doplnenie stanov Slovenského futbalového zväzu v zmysle moderných trendov legislatívnej politiky UEFA a FIFA, ako aj súčinnosti so zákonmi Slovenskej republiky.

Kongres UEFA v Bratislave

Na piatkovej volebnej konferencii Slovenského futbalového zväzu sa zúčastnili aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Anton Danko, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel či viacerí čestní členovia SFZ. „Náš futbal je dôležitý pri prezentácii Slovenska v zahraničí, aj preto mám osobný záujem po skušobnom projekte výstavby štadiónov v ňom pokračovať aj ďalej, podporovať šport,“ povedal pred delegátmi predseda parlamentu.

Zo zahraničia prijali pozvanie do Senca ako hostia prvý viceprezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Karl-Erik Nilsson zo Švédska, riaditeľ FIFA pre Európu Björn Vassalo z Malty či šéfka kancelárie oddelenia pre styk s národnými zväzmi Eva Pasquier.

„Slovenský futbalový zväz je pevnou súčasťou rodiny európskeho futbalu; patrí medzi 55 členských krajín UEFA, v ktorých má určite svoje miesto. O necelé tri týždne sa v Bratislave uskutoční 42. riadny kongres UEFA. Slováci vždy vedeli ukázať pohostinnosť, nepochybujem o tom, že tak bude aj koncom februára a SFZ zvládne perfektne svoju úlohu,“ uviedol v príhovore Karl-Erik Nilsson.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton DankoAnton SiekelDušan RadolskýJán KováčikJán KozákJuraj Jánošík
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväz