Kowalczyková tiež chce mať diagnostikovanú astmu

Justyna Kowalczyková
Justyna Kowalczyková Foto: AP Photo/Andrew Medichini

WHISTLER 20. februára (WEBNOVINY) – Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková si v piatkovom skiatlone žien na 7,5 + 7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom vybojovala na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri už svoju druhú medailu. Do cieľa dobehla tretia, k striebru zo stredajšieho šprintu teda pridala bronz. Obe disciplíny, v ktorých stála na pódiu pre medailistov, vyhrala Nórka Marit Björgenová. Tá má lekársky potvrdenú diagnózu astmy.

To nakoniec nie je u bežkýň na lyžiach nič výnimočné. Táto diagnóza im však umožňuje, aby užívali lieky, ktoré sú na zozname zakázaných a zlepšujú dýchanie. „Budem sa musieť vážne porozprávať so svojím lekárom a povedať mu, aby aj u mňa objavil príznaky astmy. Možno sa mu to podarí. Z prvej šestice výsledkovej listiny piatkových pretekov som iba ja zdravá. Všetky ostatné dievčatá sú astmatičky,“ ironizuje na stránke www.sports.pl líderka aktuálneho poradia vo Svetovom pohári a po piatkových pretekoch už trojnásobná olympijská medailistka, ktorá svoj prvý vzácny kov pod piatimi kruhmi získala už v roku 2006 v Turíne.

„Marit Björgenová je úkaz. Je to vraj ťažká astmatička, podľa mňa je to však veľká hrdinka. V zhode so všetkými pravidlami antidopingového kódexu môže užívať lieky, ktoré sú na listine zakázaných,“ pridal rovnako ironický pohľad na „čistotu“ športu prezident Poľského olympijského výboru Piotr Nurowski a dodal, že už sa nebude k tejto téme viac vyjadrovať.