Kozáka teší víťazstvo, podpora divákov, aj prístup hráčov

Slovensko - Luxembursko
Zľava: Adam Nemec (Slovensko), Lars Gerson, Tom Schnell (Luxembursko), Peter Pekarík (Slovensko) a Laurent Jans (Luxembursko) v kvalifikačnom zápase o postup na ME 2016 (C-skupina) Slovensko - Luxembursko. Žilina, 27. marec 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

ŽILINA 28. marca (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia zvládla úspešne aj piatu epizódu v rámci kvalifikačného cyklu o postup na ME 2016 do Francúzska, keď v piatkovom dueli v Žiline zdolala Luxemburčanov 3:0. Slováci majú po piatich odohraných dueloch plný počet 15 bodov a sú na čele C-skupiny.

Tri góly v prvom polčase

Víťazstvo nad výberom krajiny Beneluxu zariadili Slováci už v prvom polčase. V 10. minúte Ján Ďurica z priameho voľného kopu trafil brvno luxemburskej bránky a odrazenú loptu upratal do siete Adam Nemec.

Náskok domácich zdvojnásobil o jedenásť minút neskôr Vladimír Weiss umiestnenou strelou k pravej žrdi, keď ho presným oblúčikom našiel v šestnástke Juraj Kucka. V 40. minúte zabezpečil zverencom Jána Kozáka pohodlné trojgólové vedenie svojím druhým zásahom v najcennejšom drese Peter Pekarík.

Obrazom: Slovensko – Luxembursko

My sme mali dostatok času preštudovať si hru Luxemburska. Je vidieť, že hrajú organizovane. Po získaní lopty hrajú vysoký blok. To hrali aj u nás. Nemajú veľký tlak na víťazstvá. Prečítali sme si ich. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, strelili sme tri góly a predviedli ďalšie pekné akcie. Škoda, že Vladko Weiss nedal na 4:0. Do druhého polčasu sme išli s cieľom neinkasovať. Čakal som, že ešte pridáme nejaký gól. Výkon chlapcov bol veľmi dobrý, dosiahli sme zaslúžené víťazstvo. Mužstvo dozrieva, je vyvážené a kvalitné. Je v ňom konkurencia. Vidíte, aká je situácia v tabuľke. Na priamy postup bude potrebných 24 bodov. Stále máme len pätnásť. Treba to rešpektovať a na ďalšie zápasy sa zodpovedne pripraviť. Mužstvo hlavne v prvom polčase ukázalo, ako chce hrať a aj to správne zrealizovalo. Vysoko si to vážim. Hráči sa tešia na každé stretnutie, mám z toho dobrý pocit. Zopakujem ešte raz, na postup budeme potrebovať ešte veľa bodov,“ zhodnotil duel slovenský tréner Ján Kozák.

Slovákov k očakávanému víťazstvu proti Luxemburčanom, ktorí zatiaľ v tejto eliminácii získali jediný bod za domácu remízu s Bielorusmi, hnalo dopredu vypredané hľadisko pod Dubňom. „Ľudia na tribúnach boli fantastickí. Touto cestou sa im chcem poďakovať, že prišli podporiť náš tím,“ doplnil 60-ročný rodák z Matejoviec nad Hornádom.

Kucka je v poriadku

Negatívnym okamihom stretnutia bolo zranenie jedného z kľúčových hráčov Juraja Kucku, kormidelník SR však upokojil všetkých prítomných, že jeho zverenec je v poriadku. „Nemá to zlomené, mal vykĺbený palec. Bol v nemocnici, kde mu to napravili. Som rád, že je v poriadku.

Hoci v najčerstvejšom marcovom rebríčku krajín Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA patrí Slovensku 22. miesto a Luxembursko je o 114 priečok nižšie, súper podľa Kozáka ukázal svoje kvality. „Vedeli sme, že Luxemburčania nezmenia spôsob hry. Či doma alebo vonku hrajú stále rovnako. Ten obranný blok bolo treba roztrhať, čo sa darilo hlavne Weissovi s Pekaríkom,“ povedal niekdajší kouč MFK Košice, ktorý priznal, že hráči po zmene strán trošku poľavili. „V druhom polčase sme už hrali komplikovanejšie, chlapci trochu na ihrisku vymýšľali. Netlačili sa už tak do koncovky ako v prvom polčase.“

Šnúra siedmich výhier

Tím SR sa v bojoch o európsky šampionát najbližšie predstaví 14. júna 2015 doma proti Macedónsku. Slovensko dosiahlo v historickej bilancii vzájomných zápasov s Luxemburskom vo štvrtom stretnutí tretie víťazstvo (celkovo (4 zápasy – 3 víťazstvá, 0 remíz, 1 prehra, skóre 11:3).

Slovenský národný tím natiahol po úspechu proti Luxemburčanom šnúru víťazných stretnutí za sebou na sedem (naposledy neuspel v prípravnom súboji 26. mája 2014 v Petrohrade s Ruskom – 0:1, pozn.), v Žiline má aktuálne sériu štyroch triumfov v rade (Malta 1:0, Španielsko 2:1, Fínsko 2:1, Luxembursko :). Luxemburská séria bez víťazstva v súťažných zápasoch trvá momentálne sedem stretnutí.

Zatiaľ naposledy sa futbalisti z tejto krajiny tešili z triumfu 10. septembra 2013 doma nad Severným Írskom (3:2) v rámci kvalifikácie na MS 2014. Na súperovom trávniku čakajú Luxemburčania na víťazstvo v súťažnom zápase už 16 duelov: naposledy uspeli 10. septembra 2008 vo Švajčiarsku (2:1) v kvalifikácii MS 2010.

Viac k osobe Adam NemecJán ĎuricaJán KozákJán Kozák st.Juraj KuckaPeter PekaríkVladimír Weiss