Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov

Serbia's President Aleksandar Vucic, left, North Macedonia's Prime Minister Zoran Zaev, center and Albania's Prime Minister Edi Rama, right, hold a a joint news conference just after the economic forum for regional cooperation in Skopje, North Macedonia, Thursday, July 29, 2021. Frustrated with infinite delays in a process to join the European Union, three Balkan leaders have agreed on Thursday their countries to open borders in 2023 to secure free movement of people and goods without administrative procedures.
Srbsko, Albánsko a S. Macedónsko chcú dosiahnuť vzájomný voľný pohyb tovarov a ľudí. Foto: AP Photo/Boris Grdanoski

Lídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej únie, podpísali vo štvrtok dohody o vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov od roku 2023 bez obmedzení.

Srbský prezident Aleksandar Vučič a premiéri Albánska a Severného Macedónska Edi Rama a Zoran Zaev podpísali tri dohody počas ekonomického fóra v hlavnom meste Severného Macedónska Skopje, ktoré zorganizovali obchodné komory týchto troch štátov.

Ak dokážeme prekonať administratívne problémy, od prvého januára 2023 budeme mať hranice, ale nebudú zastavovať našich občanov,“ povedal Vučič. „Nebude zastavovanie na ceste z Belehradu do Tirany a naopak. Bude to historický okamih,“ dodal.

Iniciatíva na umožnenie voľného pohybu tovarov, kapitálu a ľudí medzi Srbskom, Albánskom a Severným Macedónskom sa začala v roku 2019 a teraz sa označuje za „Otvorený Balkán“. Na pripojenie sa k iniciatíve vyzvali aj Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, ale tieto krajiny sa k nej zatiaľ nepridali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičEdi RamaZoran Zaev
Firmy a inštitúcie Európska únia