Krajiny G20 ustúpili Číne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 20. februára (WEBNOVINY) – Ministri financií krajín G20 sa na schôdzke v Paríži v sobotu dohodli na tom, že v záujme riešenia nerovnováh v globálnej ekonomike budú pozorovať sériu ukazovateľov. Ustúpili však Pekingu a nezahrnuli medzi ne výmenné kurzy a devízové rezervy.

Šéfovia rezortov financií a guvernéri centrálnych bánk sa zhodli, že nerovnováhy budú merať pomocou takých ukazovateľov ako sú verejný dlh a fiškálne deficity, súkromné úspory a úvery či obchodná bilancia. Číňania trvali na tom, aby medzi nimi neboli spomenuté výmenné kurzy a devízové rezervy.

USA a ďalšie západné krajiny obviňujú Peking z toho, že umelo udržiava nízku hodnotu jüanu, aby podporoval svoj export. Výsledkom je to, že Čína nahromadila vysoké devízové rezervy. „Existuje široká zhoda v tom, že veľké ekonomiky nielen Európa, Japonsko a USA ale aj hlavné nové trhové ekonomiky musia dovoliť kurzom svojich mien, aby reagovali na trh,“ povedal po rokovaniach americký minister financií Timothy Geithner.

Západní a japonskí predstavitelia uviedli, že ukazovatele, na ktorých sa krajiny G20 dohodli, prakticky pokrývajú platobné bilancie a devízové rezervy, hoci tieto pojmy sa vynechali s cieľom upokojiť Peking. Čínsky minister financií Xie Xuren z rokovaní odišiel bez toho, aby sa rozprával s novinármi. Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová povedala, že dohoda predstavuje významný krok vpred smerom k lepšej koordinácii ekonomík v záujme toho, aby sa predišlo ďalšej finančnej kríze.

Čína bude musieť zvýšiť úrokové sadzby

Čína musí zvýšiť úrokové sadzby, pretože reálna úroková miera zostáva v negatívnom teritóriu. Povedal to v sobotu poradca výboru pre menovú politiku čínskej centrálnej banky Xia Bin.
Summit g 20
Foto: SITA/AP

Nie je správne držať reálnu úrokovú mieru v negatívnom teritóriu dlhý čas,“ povedal Xia Bin novinárom počas konferencie o finančníctve v Pekingu. Hlavná jednoročná úroková sadzba pre vklady je v krajine na úrovni 3 %, čo je pod úrovňou inflácie, ktorá sa v januári vyšplhala na 4,9 %. „Inflácia v Číne za celý rok 2011 sa očakáva nad hranicou 4 %,“ dodal Xia.

Poznamenal pritom, že krajina bude musieť opäť zvýšiť povinné rezervy bánk, ak na trhu naďalej bude prebytočná likvidita. Xia sa takto vyjadril len jeden deň po tom, ako čínska centrálna banka oznámila, že s účinnosťou od 24. februára zvyšuje povinné rezervy bánk o 50 bázických bodov. Ide už o druhé zvýšenie rezerv v tomto roku.

Čínsky trh s potravinami predbehne USA

Čínsky trh s potravinami na budúci rok predbehne trh USA a stane sa najväčším na svete. Vyplýva to zo štúdie neziskovej organizácie IGD, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s potravinami. IGD v sobotu uviedla, že podľa jej prognózy do roku 2015 sa hodnota čínskeho trhu s potravinami zväčší na 1 bil. eur, pričom hodnota amerického trhu bude 843 mld. eur. V minulom roku sa v USA predali potraviny za 666 mld. eur a v Číne za 597 mld. eur.

Tretím najväčším trhom s potravinami na svete v roku 2015 bude podľa IGD India a podľa prognózy budú tržby za potraviny v krajine na úrovni 428 mld. eur. Nasledovať budú Rusko (394 mld. eur) a Brazília (330 mld. eur). Japonsko, ktoré bolo v minulom roku na treťom mieste, z prvej pätice najväčších trhov vypadne. „V roku 2015 bude spoločná hodnota trhov s potravinami Číny, Indie, Brazílie a Ruska na úrovni 2,194 bil. eur,“ uviedla šéfka IGD Joanne Denneyová-Finchová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováTimothy Geithner