Krajiny G20 zvýšia úsilie na zrýchlenie hospodárskeho rastu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
V niektorých oblastiach je zrno pšenice veľmi drobné. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

ANKARA 6. septembra (WEBNOVINY) – Krajiny G20 sa v sobotu dohodli, že vystupňujú reformné úsilie, aby podporili pomalý hospodársky rast, ktorý je sklamaním. Finanční lídri krajín G20 zároveň uviedli, že spoliehanie sa na mimoriadne nízke úrokové sadzby nestačí na zrýchlenie hospodárskeho rastu.

Zároveň však vyjadrili presvedčenie, že rast sa zrýchli, čo bude znamenať rast úrokových sadzieb v niektorých rozvinutých ekonomikách. „Monetárne politiky budú pokračovať v podpore ekonomickej aktivity v rámci mandátov centrálnych bánk, monetárna politika sama o sebe však nemôže viesť k vyváženému rastu,“ uvádza sa v komuniké ministrov financií krajín G20.

Odolali tlaku a neoznačili rast sadzieb v USA za riziko

„Zaznamenávame, že v súlade so zlepšujúcim sa ekonomickým výhľadom je sprísnenie monetárnej politiky v niektorých rozvinutých ekonomikách pravdepodobnejšie,“ uvádza sa ďalej v komuniké. Krajiny G20 odolali tlaku a neoznačili predpokladaný rast sadzieb v USA za riziko pre hospodársky rast.

„Počuli sme rôzne názory na možné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Niektorí si myslia, že rozhodnutie by malo prísť skôr, iní si myslia, že Fed by mal rozhodnutie odložiť,“ povedal podpredseda tureckej vlády Cevdet Yilmaz.

Diskutovali aj o situácii v Číne

Predstavitelia krajín G20 diskutovali aj o situácii v Číne. „Mnohí podporujú opatrenia, ktoré podstupuje Čína… ministri boli veľmi tolerantní,“ povedal námestník ruského ministra financií Sergej Storčak. Predstavitelia uviedli, že pokles akciového trhu a devalvácia meny sú súčasťou ťažkej cesty k liberálnejšej ekonomike.

„Je to neuveriteľne ťažká transformácia, nie je prekvapením, že sa objavujú prekážky a nie je to úplne hladký proces. Myslím, že sme dostali množstvo vysvetlení, možnosť klásť otázky, dialóg bol veľmi otvorený,“ uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardová. Spokojní však neboli všetci. „Ich vysvetlenia neboli veľmi dobré, mali byť jasnejšie,“ povedal japonský minister financií Taro Aso.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie G20