Krajiny posielajú diplomatov späť do Ruska, najnovšie aj Belgicko a Moldavsko

Európska únia
Foto: ilustračné, thinkstock.com

LONDÝN 27.marca (WebNoviny.sk) – Ku krajinám, ktoré sa v reakcii na otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa rozhodli vyhostiť ruských diplomatov, sa v utorok pripojilo aj Belgicko.

Úrad belgického premiéra oznámil, že krajinu bude musieť opustiť jeden ruský diplomat, pričom na odchod má dva týždne. Belgicko napriek tomuto kroku zostáva pripravené na „otvorený a úprimný dialóg“ s Moskvou. Ruských diplomatov tak v posledných dňoch vyhostilo už 19 z celkového počtu 28 členských krajín Európskej únie.

K vyhosteniu sa pripojilo Moldavsko

Jednou z členských krajín EÚ, ktoré k vyhosteniu ruských diplomatov nepristúpili, je Bulharsko, to však v utorok povolalo svojho veľvyslanca z Ruska na konzultácie. Bulharský premiér Bojko Borisov koncom minulého týždňa v tejto súvislosti vyhlásil, že Sofia bude potrebovať na to, aby prijala nejaké rozhodnutie, o tejto kauze viac informácií.

Z nečlenov EÚ sa v utorok ku krajinám, ktoré sa rozhodli vyhostiť ruských diplomatov, pripojilo Moldavsko. Z krajiny budú musieť do siedmich dní odísť traja ruskí diplomati.

Diplomatov posiela preč vyše dvadsať krajín

O kauze okolo Skripaľa a odvetných krokoch západných krajín voči Rusku sa v utorok zhováral americký prezident Donald Trump v dvoch separátnych telefonických hovoroch s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Podľa stanoviska Bieleho domu títo traja štátnici vyjadrili podporu krajinám, ktoré sa pripojili k odvetným opatreniam proti Rusku.

Najviac ruských diplomatov posielajú domov Spojené štáty, až 60. Británia vyhostila 23 Rusov, Ukrajina 13 a Kanada, Nemecko, Francúzsko a Poľsko po štyroch. Traja Rusi musia opustiť Českú republiku, Litvu a Moldavsko, dvaja Holandsko, Dánsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko a Austráliu. Po jednom diplomatovi posiela späť do Ruska aj Švédsko, Chorvátsko, Rumunsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko, Írsko a Bulharsko. Sedem pracovníkov ruskej misie posiela domov aj NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBojko BorisovDonald TrumpEmmanuel MacronSergej Skripaľ