Krajiny žiadajú zriadiť tribunál pre vyšetrenie letu MH17

Na Ukrajine sa v oblasti bojov zrútil malajzijský boeing
Vo štvrtok 17. júla 2014 sa na ukrajinsko-ruských hraniciach zrútilo civilné lietadlo Boeing 777 s 298 ľuďmi na palube. Stroj bol zostrelený raketou, pričom hlavné podozrenie zatiaľ padá na proruských povstalcov. Nehodu nikto neprežil. Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines smerovalo z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

BRUSEL 14. júla (WEBNOVINY) – Krajiny postihnuté tragédiou letu MH17 nad východnou Ukrajinou žiadajú Bezpečnostnú radu OSN, aby vytvorila nezávislý medzinárodný trestný tribunál, ktorý by vyšetril príčiny zostrelenia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Uviedlo to v pondelok belgické ministerstvo zahraničných vecí.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rusko odmieta výzvu na vytvorenie trestného tribunálu

Austrália vyzvala Moskvu, aby nevetovala vytvorenie nezávislého trestného tribunálu pre vojnové zločiny. Informovala o tom agentúra DPA. Moskva odmietla výzvu na vytvorenie daného tribunálu ako „kontraproduktívnu“, pričom ruský vyslanec pri OSN uviedol, že na takéto opatrenie nie je momentálne vhodný čas.

Zriadenie medzinárodného trestného tribunálu na základe kapitoly číslo VII Charty OSN za týmto účelom by vyslalo jasný odkaz, že medzinárodné spoločenstvo nebude tolerovať kroky, ktoré ohrozovaním civilnej leteckej prepravy narúšajú medzinárodný mier a bezpečnosť,“ uviedla Bishopová.

Obrazom: Zostrelený let MH17

Lietadlo malajzijských aerolínií bolo zostrelené nad východnou Ukrajinou 17. júla 2014, pričom o život prišlo všetkých 298 ľudí na jeho palube. Austrália, Belgicko, Holandsko, Malajzia a Ukrajina vyzvali BR OSN, aby zvážila vytvorenie nezávislého trestného tribunálu, ktorý bude spĺňať najvyššie medzinárodné štandardy. To by bol podľa ich vysvetlenia najlepší spôsob ako zaistiť spravodlivosť pre obete a ich blízkych.

Tribunál by poskytol medzinárodnú podporu pre vyšetrovanie

Vytvorenie takéhoto súdu by tiež podľa navrhovateľov bolo vhodnou reakciou na skutočnosť, že tento tragický incident a s ním súvisiace dôsledky pre bezpečnosť civilného letectva ovplyvňujú záujmy medzinárodného spoločenstva ako celku.

Belgická diplomacia pripomenula, že päť uvedených krajín vyvíja spoločné úsilie v snahe zabezpečiť podporu členov Bezpečnostnej rady OSN pre vytvorenie takéhoto súdu. Bezprostredne po katastrofe letu MH17 Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu 2166, ktorá žiada, aby osoby zodpovedné za zostrelenie lietadla boli postavené pred súd.

Belgická diplomacia zdôraznila, že vytvorenie medzinárodného trestného tribunálu podľa kapitoly VII Charty OSN za týmto účelom by vyslalo jasný signál, že medzinárodné spoločenstvo nebude tolerovať činy, ktoré ohrozujú svetový mier a bezpečnosť ohrozením civilného letectva. Tribunál zriadený BR OSN by poskytol širokú medzinárodnú podporu pre vyšetrovanie tohto incidentu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovMalaysia Airlines