Krajne pravicová organizácia plánovala útoky na politikov a moslimov, cieľom bol štátny prevrat

nemecká polícia
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 14. februára 19:48

Nemecká polícia zadržala 12 mužov podozrivých z členstva v krajne pravicovej skupine alebo jej podpory. Skupina údajne plánovala útoky na politikov a menšiny.

Spolkoví prokurátori v piatok oznámili, že štyria zo zadržaných – Werner S., Michael B., Thomas N. a Tony E. – sú podozriví z toho, že založili a boli členmi „krajne pravicovej teroristickej organizácie“. Ďalší ôsmi sú podozriví z jej podpory.

Štyria hlavní podozriví a ďalší jeden nemenovaný podozrivý údajne vlani v septembri vytvorili organizáciu s cieľom uskutočniť v Nemecku štátny prevrat. Podľa spolkových prokurátorov to plánovali dosiahnuť „zatiaľ nešpecifikovanými útokmi proti politikom, žiadateľom o azyl a moslimom, čím chceli vyvolať situáciu podobnú občianskej vojne“.

Werner S. a Tony E. podľa nich zorganizovali niekoľko stretnutí členov skupiny, ktorí boli vzájomne v kontakte aj cez telefón a komunikačné služby.

Polícia v rámci vyšetrovania prehľadala objekty súvisiace s podozrivými. Razie sa uskutočnili na 13 miestach v šiestich spolkových krajinách a podľa prokurátorov odhalili dostatočné dôkazy na to, aby úrady mohli formálne požiadať o zatykač na podozrivých.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom