Krajniak chce pomôcť zamestnávateľom a SZČO, jeho odklad splatnosti sociálnych odvodov prešlo vládou

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. decembra, 16:44

Približne 7,3-tisíca zamestnávateľom a 4,5-tisíca samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) sa posunie splatnosť odložených sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl tohto roka z 31. decembra na 30. jún 2021.

Vyplýva to z novely nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, ktorú v pondelok schválila vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Nepriaznivý vývoj pandemickej situácie

Do 30. júna budúceho roka sa im takisto odloží splatnosť poistného na sociálne poistenie za december tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Situácia na trhu práce podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka odzrkadľuje nepriaznivý vývoj pandemickej situácie. Znižuje sa tým schopnosť poistencov splácať odložené odvody a s tým súvisiace obavy o možnosť čerpania financií z Prvej pomoci plus.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Preto chceme pomôcť zamestnávateľom a živnostníkom, aby sme ich odľahčili a zároveň ich uistili, že budú môcť aj naďalej čerpať príspevky z Prvej pomoci plus,“ uviedol Krajniak.

Príspevky z Prvej pomoci plus môžu čerpať žiadatelia, ktorí nemajú zaplatené odložené poistné do Sociálnej poisťovne, ale majú dohodnutý splátkový kalendár so Sociálnou poisťovňou. Platenie dlžných súm poistného počas splácania podľa dohodnutého splátkového kalendára je oslobodené od úrokov.

Poistné za niekoľko mesiacov

Celkovú sumu poistného za marec, máj, jún a júl tohto roka, ktorú zamestnávatelia a SZČO uhradia až v roku 2021, rezort práce a sociálnych vecí odhaduje na úrovni približne 40,4 mil. eur.

Celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov za december tohto roka má tvoriť približne 10,5 mil. eur a u SZČO zhruba 200-tisíc eur. Spolu tak ide o odložené sociálne odvody v sume 51,1 milióna eur.

Viac o téme: Koronavírus

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného.

Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie Sme rodinaSociálna poisťovňa