Krajniak reaguje na žiadosť o zvýšenie dôchodkov, stretne sa s predstaviteľkou jednoty dôchodcov

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) pozval predstaviteľku Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Valériu Pokornú na osobné stretnutie, ktoré sa uskutoční v pondelok 21. februára. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu práce a sociálnych vecí.

Šéf rezortu práce tak reagoval na požiadavku JDS, aby sa dôchodky na Slovensku od apríla tohto roka zvýšili o 3 percentá.

Seniori sú v centre pozornosti ministerstva

Na osobnom stretnutí vzniknutú situáciu aj rôzne návrhy na jej riešenie prerokujú,“ uviedol tlačový odbor. Zdôrazňuje, že seniori sú v centre pozornosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Doposiaľ sa nám podarilo splniť väčšinu priorít programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti,“ tvrdí ministerstvo.

Ako príklad uviedlo odškodnenie žien na dôchodku narodených v rokoch 1957 až 1965, zrušenie doplatkov za lieky pre seniorov, či zníženie zrážok, ktoré môžu exekútori mesačne zrážať zo mzdy alebo z dôchodku.

JDS žiada vládu, aby od apríla tohto roka pristúpila k mimoriadnej valorizácii dôchodkov o 3 percentá. Upozorňuje na vysoký rast cien tovarov a služieb, ktorý v januári tohto roka podľa Štatistického úradu SR dosiahol medziročne 8,4 percenta. JDS to v pondelok uviedla v tlačovej správe.

Ceny rástli siedmy mesiac za sebou

Ako upozornila Valéria Pokorná, poverená zastupovaním predsedu JDS, ceny na Slovensku rastú už siedmy mesiac za sebou, pričom penzie sa od januára zvýšili len o 1,3 percenta. „V rámci spotrebného koša seniorov tvoria náklady na bývanie a potraviny 45 percent. Tieto dve položky rástli pre seniorov posledné mesiace najrýchlejšie,“ povedala. Zvýšenie penzií o 1,3 percenta pritom podľa nej nepokryje zvýšené náklady seniorov. „Ak vláda nepristúpi k mimoriadnej valorizácii k 1. aprílu, uvrhne desaťtisíce seniorov do pasce chudoby,“ dodala. Upozornila na to, že k mimoriadnemu zvýšeniu dôchodkov pristupuje aj vláda v Českej republike.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka. Rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2022 s výhľadom na roky 2023 a 2024 počíta s tým, že v roku 2023 by mohli ísť dôchodky nahor o 4,9 percenta a v roku 2024 o 3,1 percenta. V roku 2023 by výdavky na valorizáciu dôchodkov mali dosiahnuť 425,8 milióna eur a v roku 2024 takmer 287,5 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan KrajniakValéria Pokorná
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov na SlovenskuMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSme rodina