Krajská prokuratúra vzniesla obvinenie voči policajnému prezidentovi Kovaříkovi

Peter Kovařík
Policajný prezident Peter Kovařík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 26. augusta 2021, 19:43

Krajská prokuratúra Bratislava vzniesla 26. augusta obvinenie voči prezidentovi Policajného zboru Petrovi Kovaříkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Policajný prezident mal podľa prokuratúry zmariť prebiehajúci zásah zadržania ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Zemanom a Petrom Petrovom.

Petra Kovaříka zároveň 26. augusta vypočuli v postavení obvineného. Proti vznesenému obvineniu podal sťažnosť. Stanovisko Krajskej prokuratúry Bratislava poskytol agentúre SITA hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Policajný šéf s obvinením nesúhlasí

Informáciu o vznesení obvinenia potvrdil aj samotný šéf polície.

„Môžem potvrdiť, že som si dnes prevzal obvinenie z rúk prokurátora. S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava,“ povedal Peter Kovařík Dodal, že celú vec vníma ako pokračovanie tlaku na políciu pre vyšetrovanie veľkých prípadov Národnou kriminálnou agentúrou. Jeho stanovisko sprostredkovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Mikulec rozhodnutie prokuratúry akceptuje

Reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý postup Krajskej prokuratúry v Bratislave akceptuje. Dodáva ale, že už v minulosti uviedol, že Peter Kovařík nezastavil činnosť tímu vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ale len činnosť jednotky, ako jednej z častí tímu.

„Vedúca tímu ÚIS mala na vykonávanie zadržiavacích úkonov vyčlenené adekvátne sily a prostriedky Úradu inšpekčnej služby. Ich činnosť nebola rozhodnutím prezidenta žiadnym spôsobom ovplyvnená,“ uviedla riaditeľka Tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR) Barbara Túrosová.

Dodáva, že minister vnútra je presvedčený, že ak by dočasne poverený riaditeľ ÚIS a policajný prezident nepostupovali tak, ako postupovali, bola by činnosť tímu spochybňovaná.

Dôkaz, že polícia nekoná nezávisle

Obvinenie policajného prezidenta Petra Kovaříka počas výkonu jeho funkcie je podľa strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) dôkazom, že polícia na Slovensku nekoná nezávisle. Vyplýva to zo stanoviska strany, ktoré poslala jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Podľa Hlasu-SD nemá polícia rozviazané ruky a je ovplyvňovaná priamymi zásahmi jej najvyšších predstaviteľov, ktoré sú politicky motivované.

„Výsledkom pôsobenia Igora Matoviča, Daniela Lipšica, Romana Mikulca a Petra Kovaříka je organizovaná skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov Špeciálnej prokuratúry, ktorá manipuluje vyšetrovanie politických káuz a koordinuje výpovede profesionálnych udavačov,“ uvádza sa v stanovisku strany.

Strana Hlas-SD je presvedčená, že Matovič, Mikulec a Peter Kovařík musia vo svojich funkciách okamžite skončiť.

„Podozrenia voči nim sú natoľko závažné, že ich zotrvanie vo funkciách môže mať zásadný vplyv na ďalší osud celej vlády i vládnej koalície,“ konštatuje Hlas-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter KovaříkRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHlas-SDMV Ministerstvo vnútra SRNAKA Národná kriminálna agentúraPolicajný zbor SRPrezídium policajného zboru SRÚrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR