Krajskí predsedovia SDKÚ odmietli rokovať s Frešom po jednom

Freso
Predseda SDKÚ-DS, Pavol Frešo prichádza na TB k téme: Priority nového vedenia SDKÚ-DS. Bratislava, 28. máj 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo nevypočul žiadosť šiestich krajských predsedov strany a nezvolal rokovanie straníckeho prezídia. Naopak Frešo sám inicioval osobné stretnutia s nimi medzi štyrmi očami, čo zas podľa informácií agentúry SITA odmietli krajskí predsedovia.

SDKÚ-DS tak od kongresu, ktorý bol 27. septembra, nemá ani jedného podpredsedu, ani generálneho sekretára a predsedu rozpočtového výboru. Frešo od kongresu nezvolal prezídium, aj keď by malo zasadať raz za dva týždne.

Obrazom: Mimoriadny kongres SDKÚ-DS

Šiesti krajskí predsedovia SDKÚ-DS 9. októbra písomne požiadali predsedu strany Pavla Freša, aby zvolal rokovanie straníckeho prezídia. Prezídium je najvyšší orgán strany po kongrese. Na rokovaní chceli podľa informácií agentúry SITA krajskí predsedovia prediskutovať vnútrostranícku situáciu. Podľa stanov zvolávateľom rokovaní prezídia je len predseda strany.

Krajskí predsedovia tiež v ten istý deň doručili žiadosť straníckemu súdu. Ten by mal podľa nich vyložiť stanovy. Súd by sa mal zaoberať tým, či na odvolanie predsedu strany sú na kongrese potrebné tri pätiny všetkých delegátov alebo prítomných delegátov.

Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?

V septembri na mimoriadnom kongrese SDKÚ-DS sa totiž nepodarilo odvolať Pavla Freša z funkcie, pretože za jeho odvolanie nehlasovali tri pätiny všetkých delegátov, ale len prítomných. Súd o tom bude rozhodovať 8. novembra.

Ak by stranícky súd rozhodol, že na odvolanie predsedu sú potrebné tri pätiny zúčastnených delegátov, na rozhodnutí kongresu by sa nič nezmenilo. Jeho verdiktom by sa však musel riadiť prípadný ďalší kongres. Súd SDKÚ-DS podáva záväzný výklad stanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana