Kráľovná Alžbeta II. oslávila 60. výročie korunovácie

Kráľovná Alžbeta II. oslávila 60. výročie korunová
Osemdesiatsedemročnú kráľovnú oblečenú do ružového kostýmu sprevádzal jej 91-ročný manžel princ Philip. Foto: SITA/AP

LONDÝN 4. júna (WEBNOVINY) – Britská kráľovná Alžbeta II. v utorok oslávila 60. výročie korunovácie.

Udalosť si pripomenuli v londýnskom Westministerskom opátstve, kde ju v roku 1953 korunovali za hlavu Spojeného kráľovstva.

Na slávnostnej omši sa zúčastnilo asi 2000 hostí, medzi ktorými nechýbali členovia kráľovskej rodiny vrátane princa Williama a jeho tehotnej manželky.

Osemdesiatsedemročnú kráľovnú oblečenú do ružového kostýmu sprevádzal jej 91-ročný manžel princ Philip. Počas omše bola na oltári vystavená kráľovská koruna svätého Eduarda vyrobená z čistého zlata.

Vedľa nej stála takzvaná ampula, zlatá nádoba obsahujúca olej, ktorou pred 60 rokmi pokropili Alžbetino čelo počas jej korunovácie.

Korunovačné oslavy okrúhleho výročia boli však oveľa menej veľkolepé, ako tie vlaňajšie, keď Briti oslavovali 60. výročie nastúpenia Alžbety na trón. Stalo sa tak ešte v roku 1952 a až o rok neskôr prebehla jej slávnostná korunovácia.

Obrazom: Kráľovná Alžbeta II. oslávila 60. výročie korunovácie

Išlo o striktne cirkevnú slávnosť za účasti príslušníkov anglikánskej cirkvi. Na utorkovú ceremóniu však tentoraz pozvali aj zástupcov iných náboženstiev vrátane budhistov, moslimov a židov.

Kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón 6. februára 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Korunovali ju 2. júna nasledujúceho roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Princ Philip