Aktualizované: Slovenskí futbalisti vyhrali Kráľovský pohár (King’s Cup), vo finále zdolali Thajsko

Slovakia Thailand Soccer
Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel s víťaznou trofejou po finálovom zápasu Kráľovského pohára, v ktorom "slovenskí sokoli" zdolali Thajsko 3:2. Bangkok, 25. marec 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 25. marca 20:18

BANGKOK 25. marca (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti vyhrali Kráľovský pohár (King’s Cup) v Bangkoku keď po štvrtkovom triumfe nad Spojenými arabskými emirátmi (2:1) v nedeľňajšom finálovom zápase zdolali Thajsko 3:2.

Na góly Ondreja Dudu a Róberta Maka v závere prvého polčasu po chybe brankára Michala Šullu odpovedal Jakkaphan Kaewprom. V druhom polčase pri svojom debute v národnom mužstve skóroval Erik Pačinda, posledné slovo patrilo Pansovi Hemviboonovi.

V nedeľu debut v oficiálnom medzištátnom stretnutí absolvovalo kvarteto Michal Šulla, Boris Sekulič, Ľubomír Šatka, Erik Pačinda. V dueli zdolaných semifinalistov o 3. miesto na Národnom štadióne Rajamangala Gabon zvíťazil 1:0 nad Spojenými arabskými emirátmi.

Pre SR to je druhý triumf na podujatí pri druhej účasti. Slovensko sa na Kráľovskom pohári zúčastnilo aj v roku 2004 s ligovým výberom. Postupne zdolalo Maďarsko (1:0) a hostiteľa (1:1, 5:4 v rozstrele z 11 m). SR vtedy viedol Dušan Galis; v kádri boli Dušan Perniš, Marián Čišovský, Ján Ďurica, Igor Žofčák, Ján Kozák mladší, Martin Jakubko či Stanislav Šesták.

Slovensko, SAE, Thajsko a Gabon zhodne neuspeli v kvalifikácii o postup na tohtoročné MS do Ruska (14. júna – 15. júla). Slováci vo finále potvrdili rolu favoritov – v aktuálnom rebríčku krajín Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) figuruje Slovensko na 29. mieste, Thajsko na 129. priečke.

Kormidelník SR Kozák v Bangkoku pre rozličné dôvody nemal k dispozícii Mareka Hamšíka, Vladimíra Weissa, Lászlóa Bénesa, Juraja Kucku, Matúša Bera, Matúša Kozáčika či Lukáša Štetinu. Slováci vo štvrtkovom semifinále zvíťazili 2:1 nad výberom SAE gólmi Alberta Rusnáka a Michala Ďuriša. Pre SR to boli prvé vystúpenia v tomto roku a aj od novembrových prípravných stretnutí proti Ukrajincom (1:2 v Ľvove) a Nórom (1:0 v Trnave).

Najbližšie sa Slováci predstavia v prípravných zápasoch na prelome mája a júna – budú čeliť Holanďanom (31. 5. o 20.45 h v Trnave) a Maročanom (4. 6. o 20.00 h vo švajčiarskom Sione).

Kráľovský pohár (King’s Cup) 2018 – finále

• Bangkok (Thaj.)

Slovensko – Thajsko 3:2 (2:1)

• rozhodovali: Shukri – Ismail, Md Akhir (všetci Malaj.), 45 425 divákov

10. min. – 1:0 O. Duda
34. min. – 2:0 R. Mak
42. min. – 2:1 J. Kaewprom
68. min. – 3:1 E. Pačinda
79. min. – 3:2 P. Hemviboon

Žlté karty:
74. E. Pačinda, 78. R. Mak – 81. Puangchan

Slovensko: Šulla – B. Sekulič, Šatka, Škrtel (73. Škriniar), Mazáň – E. Sabo (61. Lobotka), Greguš – Pačinda, Duda, Mak (82. A. Rusnák) – A. Nemec
Thajsko: Thamsatchanan – Roller, Kerdkaew, Hemviboon, Notchaiya (76. Chatthong) – Puangchan, Kaewprom (64. Sriyankem) – Tossakrai (46. Phala), Songkrasin, Bunmathan – Dangda

I. polčas

Tréner Kozák v súlade s avízom pristúpil k ôsmim zmenám v základnej zostave v porovnaní s duelom proti SAE, šancu tiež dostali štyria debutanti – Šulla, Sekulič, Šatka a Pačinda.

Srbský kouč Thajska Rajevac dal dôveru otávracej jedenástke zo súboja proti Gabonu. Slovákom patril úvod. Nemcova hlavička po Mazáňovom centri bola hrozbou, Dudovo zakončenie po Makovom prieniku a spätnej prihrávke trestom – 1:0.

Pohyblivých Thajčanov hnal vpred zaplnený štadión, futbalové myšlienky ponúkal predovšetkým aktívny Songkrasin. Po polhodine hry Škrtel inkasoval nepríjemný zásah loptou do tváre a museli ho ošetriť, vrátil sa do diania.

Vzápätí Puangchan ľahko prenikol do šestnástky a tvrdo vypálil tesne nad brvno. Tento úsek patril hostiteľom, no druhý gólový zápis Slovákom: Pačinda kolmicou vysunul Maka a ten bez problémov poslal loptu do siete – 2:0.

Tri minúty pred koncom prvého polčasu veľkú hrúbku vyrobil Šulla, ktorý poslal loptu priamo na kopačku útočníka Dangdu a ten spätnou prihrávkou vyzval Kaewproma na pohodlné zakončenie do opustenej bránky – 2:1. Makovu odpoveď na opačnej strane zneškodnil Thamsatchanan.

II. polčas

Povzbudení domáci po prestávke začali náporom, Šulla zlikvidoval nepríjemnú Songkrasinovu strelu spoza šestnástky. Po hodine hry Mak dostal loptu do siete po Gregušovom vysunutí, no ofsajdový verdikt nedopustil slovenskú radosť. K tej prišlo v 68. min, keď Pačinda po Dudovom priťuknutí spoza šestnástky výstavne trafil a zvýšil na 3:1.

Následne Šulla nedodržaním limitu pre rozohrávku spôsobil nepriamy kop súpera zvnútra šestnástky, no obrana pokus zblokovala. V 73. min kapitán Škrtel pustil na ihrisko Škriniara a pásku odovzdal Nemcovi.

Desať minút pred koncom Thajčania posilnili nádej na dobrý výsledok, keď po priamom kope lopta prešla šírkou pokutového územia a Hemviboon bez problémov skóroval – 3:2. V závere Pačinda mohol pridať svoj druhý gól a rozhodnúť, no netrafil presne. Domácim sa už nepodarilo vyrovnať a vynútiť si rozstrel z 11 m.

Hlas

• zdroj: web SFZ

Ján Kozák (tréner SR): „Hralo sa vo fantastickej atmosfére, diváci boli vďační za každú peknú akciu. Prvý polčas sme mali hru pod kontrolou; vedeli sme, čo chceme hrať a dali sme dva pekné góly. Vyzeralo to celé v poriadku, lenže prišla jedna chyba a súper znížil. Preto sme museli v druhom polčase po jednej pasáži reagovať z lavičky. Príchodom Lobotku na ihrisko sme zas dostali hru do svojich rúk, dali sme tretí gól, veľmi dôležitý. Zápas sme zvládli. Som veľmi rád.“

Róbert Mak (krídelník SR, autor gólu): „Vyhrať takýto turnaj je pekný pocit, pretože finále bolo veľmi náročné. Thajčania hrali veľmi dobre, no my sme dali tri góly. Žiaľ, dostali sme dva góly, ktoré sme nemuseli dostať. Najdôležitejšie v týchto náročných podmienkach však je, že sme zvíťazili. Všetky naše góly boli veľmi pekné; zásah Erika Pačindu bol ešte krajší, spravil to excelentne. Sme na ihrisku jedenásti a každý gól i asistencia sa rátajú. Sme veľmi radi, že sme to zvládli ako mužstvo, aj s realizačným tímom. Opakujem, sme radi, že sme zvíťazili, lebo všetci si myslia, že to je jednoduché, ale bolo to veľmi náročné. Vo finále sme sa cítili lepšie než v prvom dueli, zvykli sme si. Nebolo ľahké zvládnuť let, časový posun i teplo, no každý hráč to zvládol výborne a sme veľmi šťastní.“

Erik Pačinda (krídelník SR, autor gólu, debutant): „Myslím si, že premiéra mi vyšla celkom dobre – dal som gól a prihral som na gól. Najviac ma však teší, že sme vyhrali turnaj. Tréner mi deň pred duelom povedal, že sa mám pripraviť a ja som sa pripravil ako na každý iný zápas. Napokon nám to vyšlo. Som spokojný. Teší ma najmä to, že som si mohol zahrať s takými kvalitnými hráčmi. Partia je super. Dúfam, že som sa trénerovi ukázal v dobrom svetle; uvidíme, čo bude ďalej.“

Viac k osobe Boris SekuličDušan PernišErik PačindaJán ĎuricaJán KozákĽubomír ŠatkaMarián ČišovskýMartin JakubkoMichal ŠullaStanislav Šesták