Aktualizované: Krátke teplé obdobie na Slovensku ukončí studený front, hrozia búrky a môžu padať aj krúpy

búrka, blesk
Foto: ilustačné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 7. júla 13:10

Krátke teplé obdobie ukončí studený front, ktorý ojedinele prinesie aj intenzívne búrky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.

Výstraha druhého stupňa

Výstraha pred búrkami je na nedeľňajšie popoludnie vydaná pre východ krajiny. V okresoch Košice, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou platí dokonca výstraha druhého stupňa.

„Je malá pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami s priemerom viac ako dva centimetre, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňuje SHMÚ. S búrkami môžu byť podľa meteorológov spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 40 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa

Pre okresy Gelnica, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa vydali meterológovia výstrahu prvého stupňa. „Je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ varuje SHMÚ.

S búrkami môžu byť podľa meteorológov v týchto okresoch spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Po prechode studeného frontu bude v budúcom týždni do našej oblasti prúdiť chladný vzduch od severozápadu až severu,“ informujú meteorológovia.

V nedeľu denná teplota vystúpi na 27 až 32 stupňov Celzia, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši bude okolo 25 stupňov Celzia. V pondelok však už maximálne dosiahne 22 až 27 stupňov Celzia a na severe má byť väčšinou 17 až 22 stupňov Celzia. V utorok ešte poklesne na 20 až 25 stupňov a na severe bude 15 až 20 stupňov Celzia.

výstraha, búrky, nedeľa
Výstrahy prvého a druhého stupňa pre búrkami vydané pre nedeľňajšie popoludnie. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav