Kreatívny umelec mení smog v Pekingu na šperky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kreatívny umelec premení smog v Pekingu na šperky
Foto: www.studioroosegaarde.net

Nebezpečný hustý smog, ktorý pravidelne zamoruje najmä sever Číny a vedie k predčasnému úmrtiu vyše 1,2 milióna ľudí ročne, neslávne púta titulky tlače čoraz pravidelnejšie. Zatiaľ čo sa ho čínska vláda snaží ovplyvniť znížením emisií zo závodov a obmedzením používania súkromných vozidiel, holandský dizajnér Daan Roosegaarde zvolil iný prístup – dusivý smog chce z Pekingu odstrániť pomocou špeciálneho vysávača a zozbierané častice premeniť na vkusné prstene.

Unikátny „vysávač“ smogu

V Číne zdarma rozdávajú sáčky s čerstvým horským vzduchom
Foto: www.cnn.com

Mladý inovátor z Delftu sa problémom smogu začal zaoberať potom, ako sa presťahoval do Pekingu. Krátko na to predstavil svoj dvojfázový projekt SMOG, ktorý chce premeniť jeden z pekingských parkov na miesto s najčistejším vzduchom v meste. Priestor bez smogu, kde sa ľudia budú môcť nadýchať čerstvého kyslíka, plánuje dosiahnuť vďaka elektronickému vysávaču, ktorý zo vzduchu „povysáva“ škodlivé mikročastice. V druhej fáze projektu ich premení na unikátne obrúčky.

„Vytvorením najčistejšieho parku v Pekingu ľuďom ukážeme, ako bude vyzerať budúcnosť. Ľudia pocítia, ovoňajú a nadýchnu sa nového vzduchu v meste. To podporí iniciatívu na premenu mesta, ktorá bude zahŕňať elektrické autá, čistý priemysel, cyklistiku. Náš projekt je odrazovým mostíkom pre ďalšie iniciatívy na zlepšenie súčasného stavu,“ uviedol Roosegaarde.

Kreatívny umelec premení smog v Pekingu na šperky
Foto: www.studioroosegaarde.net

Najčistejší mestský park

Kreatívny umelec premení smog v Pekingu na šperky
Foto: www.studioroosegaarde.net

Prvý elektronický vysávač predstavil Holanďan so svojím tímom expertov už koncom uplynulého roka. Pracuje na základe elektrostatického poľa s medenými cievkami, ktoré vďaka magnetizácii dokáže pritiahnuť nebezpečné častice zo vzduchu. Prvý vysávač úspešne demonštroval v miestnosti s rozlohou 25 metrov štvorcových. Rovnaký efekt chce vďaka patentovanej iónovej technológii a LED svetlám dosiahnuť aj nad parkom.

Podobný systém na filtrovanie vzduchu sa používa aj vo vybraných nemocniciach, avšak vo výrazne menšej mierke. Holanďan ho chce využiť na priestore 50 x 50 metrov. Roosegaarde si uvedomuje, že jeho vynález nevyrieši problém smogu v Pekingu, dúfa však, že pritiahne pozornosť ľudí na celom svete a poslúži ako kreatívny prostriedok na zvýšenie povedomia o tejto problematike. „Projekt určite ovplyvnia mnohé faktory vrátane sily vetra či výška, v akej sa smog bude v danom momente zdržiavať, ale v princípe ide o uskutočniteľnú vec,“ vysvetlil umelec.

Smog v obrúčke

Takto získané častice smogu dizajnér vzápätí premení na prstene. V jednej z obrúčok bude zasadený čistý kameň s malou kockou sadzí, ďalšia bude pretvorená na falošný diamant. „Je to zvláštny proces – vysať znečistenie zo vzduchu a mať ho v rukách o pár minút neskôr. Vyzerá to ako mystický čierny prášok, ale fascinujúce na tom je, že inak by sme ho museli vdýchnuť,“ uviedol Roosegaard.

Každý prsteň vytvorený zo stlačených čiastočiek smogu pomôže očistiť až 1000 metrov kubických znečisteného vzduchu. Projekt najčistejšieho mestského parku v Pekingu, do ktorého sa zapojilo aj Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Pekingu a získal podporu aj v rámci podujatia Design Week, sa začne realizovať ešte v priebehu tohto roka, prvé prstene by mali byť k dispozícii už začiatkom zimy. „Chcel som dosiahnuť, aby sa ľudia stali riešením a nie súčasťou problému. Výroba hmotného a nositeľného materiálu priamu zo smogu je spôsob, ako upozorniť na tento problém. Kúpou takéhoto prsteňa môžu ľudia darovať mestu až 1000 metrov kubických čerstvého vzduchu,“ dodal Roosegaarde.

www.fastcoexist.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať