Kremeľ odmietol obvinenia USA, že porušuje pakt o odzbrojení

Rusko

MOSKVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Kremeľ vo štvrtok odmietol tvrdenia USA, že Rusko porušuje Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorá bola podpísaná pred 30 rokmi.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve vyhlásil, že Rusko je oddané plneniu svojich medzinárodných záväzkov, vrátane INF. Dodal, že Rusko plnilo a plní svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy a bude tak robiť i naďalej.

Peskov tým reagoval na vyhlásenie podpredsedu Zboru náčelníkov štábov americkej armády generála Paula Selvu, ktorý v stredu na pôde príslušného výboru Snemovne reprezentantov Rusko obvinil z rozmiestňovania rakiet s plochou dráhou letu, čo je v rozpore INF. Selva vyhlásil, že Rusko porušuje „ducha a cieľ“ dohody a dodal, že zámerom Moskvy je ohroziť americké vojenské zariadenia v Európe a NATO. Rusko podľa Selvu „nemá v úmysle vracať sa k plneniu INF“.

Zmluva INF medzi Ruskom a Spojenými štátmi predpokladá postupnú likvidáciu rakiet stredného doletu odpaľovaných zo zeme. V roku 1987 ju podpísal posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov s vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom.

Peskov dnes pripomenul slová ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko plní svoje medzinárodné záväzky, a to „dokonca aj v situáciách, keď to nie celkom vyhovuje jeho záujmom“. „Niekedy sme nútení postupovať pružne, čo aj robíme,“ vyhlásil Peskov.

Putin podľa neho už dávnejšie upozorňoval na skutočnosť, že v okolí USA nie sú krajiny, ktoré pre ne môžu predstavovať ohrozenie v podobe možného použitia rakiet malého a stredného doletu. Peskov dodal, že „v situácii Ruskej federácie a s našou euroázijskou polohou máme úplne inú architektúru možného ohrozenia našej bezpečnosti“. Zdôraznil však, že Rusko napriek tomu zostáva oddané svojim záväzkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovMichail GorbačovVladimir Putin