Slovensko potrebuje konzervatívnu silu, vyhlásili kresťanskí demokrati a do volieb pôjdu samostatne

Alojz Hlina
Bývalý predseda KDH Alojz Hlina. Foto: SITA/Milo Fabian.
  • aktualizované 22. júna, 16:02

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pôjde do najbližších parlamentných volieb samostatne. Rozhodnutie v sobotu schválila Rada KDH počas svojho zasadnutia v Liptovskom Jáne. Po jeho skončení o tom informoval predseda KDH Alojz Hlina.

„KDH ponúka spoluprácu a miesta na kandidačnej listine osobnostiam, ktoré zdieľajú hodnoty kresťanskej demokracie a sú stotožnené s programom KDH,“ uvádza sa v uznesení zo zasadnutia.

Nová stratégia

O tom, že KDH pôjde do parlamentných volieb samostatne, rozhodlo podľa Hlinu to, že Slovensko potrebuje konzervatívnu silu. „Čelíme veľkej prívalovej liberálnej vlne, a na to, aby sme to vyvážili, Slovensko potrebuje nevyhnutne konzervatívnu slovensko-demokratickú silu, a tou je KDH. Aj to nás oprávňuje, aby KDH išlo do volieb samostatne,“ vysvetlil.

Podľa Hlinu už hnutie má pre nadchádzajúce voľby svoju stratégiu, no veľmi dôležitým prvkom úspechu je podľa neho práve kandidačná listina, ktorá by mala byť špičková. KDH sa bude pri jej tvorbe riadiť modulárnym systémom.

„Jedným z modulov budú aj starostovia a primátori alebo regionálni politici, ktorí boli doteraz mimo hry, ale teraz ich jasne a zreteľne chceme vtiahnuť do hry. Budú etablovaní na kandidátke s tým, že to budú nielen členovia KDH, ale aj ľudia, ktorí sympatizujú s našou stranou, ktorí sa chcú angažovať v politike a chcú dať tejto politike slušnú a jasnú tvár pre rozvoj celého Slovenska,“ povedal podpredseda hnutia Milan Majerský.

Sila kresťanského sveta

V rámci ďalšieho modulu budú zase KDH reprezentovať ľudia, ktorí podľa Hlinu predstavujú silu kresťanského a konzervatívneho sveta.

Predseda KDH je hlboko presvedčený o tom, že sa mu podarí vyskladať veľmi dobrú kandidačnú listinu. „Budeme robiť na čo najlepšom volebnom výsledku, potenciál pre KDH je vysoký,“ poznamenal s tým, že ak sa KDH nedostane do parlamentu, do dvoch hodín odstúpi.

„Urobíme, čo sa bude dať urobiť pre to, aby tu bola silná kresťanskodemokratická strana, Slovensko ju potrebuje, a my ňou budeme,“ povedal. Ako dodal, 150-člennú kandidačnú listinu by mala schvaľovať Rada KDH, ktorá bude mať zasadnutie 21. septembra.

Brexitový mandát

Celoslovenská Rada Kresťansko demokratického hnutia v sobotu zasadá v Liptovskom Jáne. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca hnutia Stano Župa, rada mala na programe vyhodnotenie volieb do Európskeho parlamentu a prípravu na nadchádzajúce voľby do Národnej rady SR.

Hnutie v májových voľbách do EP získalo 9,69 percenta hlasov, čo znamenalo získanie dvoch europoslaneckých kresiel pre Ivana Štefanca a Miriam Lexmann. Tá však podľa volebného zákona musí počkať na vystúpenie Veľkej Británie z únie, až potom sa môže ujať mandátu.

Sťažnosť na ústavný súd

KDH to považuje za nespravodlivé, keďže získali viacej hlasov ako strana SaS. Práve jeden zo volených poslancov tejto strany mal podľa hnutia získať pozdržaný mandát. Obrátili sa preto so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Pokiaľ ide o účasť v slovenskom parlamente, hnutie z neho po voľbách v roku 2016 vypadlo. Volebný výsledok hnutia bol totiž na úrovni 4,94 percenta. Prieskumy v posledných mesiacoch však hnutiu v nadchádzajúcich voľbách predpovedajú zisk na úrovni šesť až osem percent hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIvan ŠtefanecMiriam LexmannStano Župa
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieÚstavný súd SR