Kresťanskí demokrati si na sneme zvolili svojho predsedu, Hlina nie je ani podpredsedom

Milan Majerský
Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a nový predseda KDH Milan Majerský. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 22. augusta 16:20

Novým predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sa stal Milan Majerský. Rozhodli o tom delegáti na sobotňajšom sneme hnutia v Ružomberku.

Predsedovi Prešovského samosprávneho kraja a doterajšiemu podpredsedovi hnutia, ktorý bol jediným kandidátom na post predsedu, odovzdalo svoj hlas 287 z 326 prítomných delegátov snemu.

KDH prvou voľbou kresťanov

Majerský obsadí predsednícku funkciu po Alojzovi Hlinovi, ktorý na najvyššiu pozíciu v hnutí rezignoval po neúspešných parlamentných voľbách.

„KDH bude prvou voľbou pre kresťanov a konzervatívne orientovaných voličov a nielen pre nich. Chceme predovšetkým stavať na odbornosti, KDH bude stranou odborníkov a s tímom expertov budeme pripravovať riešenia na aktuálne výzvy Slovenska. Budeme bojovať za občana, ten bude stredobodom a cieľom nášho snaženia. Chceme, aby občan za svoje dane dostal spravodlivé a kvalitné služby,“ vyhlásil bezprostredne po svojom zvolení Majerský.

Nový šéf kresťanských demokratov sa netají víťaznými ambíciami. „Ponúkam KDH ambíciu víťazstva, ktorého pocit v celonárodnom meradle už dlhšie nepoznáme. Vieme víťaziť v obciach a mestách, ale bytostne potrebujeme zažiť tieto víťazstvá aj na celoštátnej úrovni. Som presvedčený, že v spojených komunálnych a regionálnych voľbách, ktoré nás čakajú v roku 2022, bude KDH najlepšie pripravenou politickou stranou,“ podotkol Majerský.

Odlišný pohľad s Hlinom

KDH bude mať troch nových podpredsedov, stali sa nimi Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický. O podpredsednícky post sa neúspešne uchádzal aj bývalý líder hnutia Alojz Hlina, ktorý na funkciu predsedu rezignoval po neúspešných parlamentných voľbách. Dôveru mu vyslovilo 109 delegátov, čo na zisk podpredsedníckej funkcie nestačilo. Čaučík získal 267 hlasov, Janckulík 228 hlasov a za Merašického hlasovalo 199 delegátov.

K Hlinovej kandidatúre na pozíciu podpredsedu sa vyjadril aj novozvolený predseda KDH. „Ja si Alojza nesmierne vážim ako vytrvalého a cieľavedomého človeka, ktorý obišiel mestá a regióny a urobil pre KDH kus dobrej práce. Máme však na niektoré dôležité témy diametrálne odlišný pohľad. Máme rozdielny pohľad na to, ako viesť komunikáciu v hnutí, vystupovať a hnutie reprezentovať. Preto si myslím, žeby nebolo dobré, aby sme boli spolu vo vedení KDH,“ povedal Majerský. Zároveň však chce, aby Hlina zostal súčasťou hnutia, či už v klube bývalých predsedov alebo ako možný kandidát na predsedu Bratislavy.

Remišová sa teší na spoluprácu

Ministerka pre investície a regionálny rozvoj a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová sa teší na spoluprácu, a na najbližšie stretnutie s novým predsedom Kresťanskodemokratického hnutia. Informovalo o tom tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Poznám ho ako slušného a hodnotového človeka a nepochybujem o tom, že budeme spolupracovať na tom, aby sme Slovensko posunuli výrazne dopredu,“ povedala Remišová.

Nový predseda KDH Milan Majerský má 49 rokov, vyštudoval učiteľstvo na Prešovskej univerzite. V roku 2014 sa stal primátorom Levoče, volebné obdobie však nedokončil, keďže v roku 2017 uspel v župných voľbách a zaujal funkciu predsedu PSK.

Stal sa v poradí piatym predsedom v tridsaťročnej histórii KDH, jeho predchodcami boli Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský, Ján Figeľ a Alojz Hlina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIgor JanckulíkMarián ČaučíkMilan MajerskýTomáš MerašickýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieZa ľudí