Kriminológ: Strojca parížskeho útoku je rád v centre diania

Abdelhamid Abaaoud
Strojca parížskych útokov Abdelhamid Abaaoud. Foto: Militant video via AP

PARÍŽ 18. novembra (WebNoviny.sk) – Strojca piatkových atentátov v Paríži Abdelhamid Abaaoud je hlavným terčom dnešnej policajnej operácie v Saint-Denis. Televízia i-Télé informovala, že operácia sa uskutočnila na základe avíza belgickej tajnej služby, že Abaaoud, mladý muž marockého pôvodu žijúci v Belgicku, by sa mohol nachádzať na území Francúzska.

Kriminológ Alain Bauer pre i-Télé uviedol, že Abaaoud pôsobí dojmom človeka, ktorý „chce byť a je rád v centre diania“, preto by bolo pochopiteľné, že sa teraz – ako „mozog parížskych atentátov“ – nachádza vo Francúzsku.

Potešenie z toho, že sa o ňom a jeho činoch hovorí, preukázal podľa Bauera aj v minulosti, keď aktívne tweetoval, zverejňoval na internete fotografie – „jednu hroznejšiu ako druhú“. „Vychutnáva si to,“ konštatoval Bauer. „Potrebuje byť na mieste a blízko,“ spresnil kriminológ.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Podľa Bauera je Abaaoud vysokopostaveným človekom v hierarchii Islamského štátu a zrejme je v nej zodpovedný za výcvik frankofónnych islamistov. Jeho lokalizácia vo Francúzsku je podľa Bauera veľkým úspechom polície. Úspechom by však operácia bola, aj keby jedným zo zabitých alebo zadržaných podozrivých nebol práve Abaaoud.

Podľa i-Télé Abdelhamid Abaaoud, strojca teroristických útokov v Paríži, je zrejme zodpovedný aj za atentát spáchaný v židovskom centre v Bruseli Mehdim Nemmoucheom, ako aj za všetky nedávne pokusy o atentáty na parížskom predmestí Villejuif a v exprese Thalys, kde útočníka zneškodnili samotní cestujúci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abdelhamid Abaaoud
Firmy a inštitúcie Islamský štát