Kristoffersen ovládol obrovský slalom v Kranjskej Gore, Adam Žampa skončil na 25. mieste

Kristoffersen, Nórsko

Nórsky reprezentant Henrik Kristoffersen sa stal víťazom šiesteho obrovského slalomu aktuálnej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov, ktorého dejiskom bola slovinská Kranjska Gora.

Kristoffersen úspešne zaútočil na víťazstvo z piateho miesta po prvom kole, keď o 33 stotín sekundy zdolal krajana Lucasa Braathena a Švajčiara Marca Odermatta. Skúsený 27-ročný Nór dosiahol 26. víťazstvo v pretekoch o krištáľové glóbusy, šieste v obrovskom slalome.

Odermatt si zabezpečil malý glóbus

Druhé kolo pokazil Francúz Alexis Pinturault, ktorý bol po prvých jazdách na čele priebežného poradia. Až 28. najlepší čas druhého kola ho odsunul na celkovú 11. priečku. Olympijský šampión z Pekingu Odermatt si vďaka druhému miestu v predstihu zabezpečil malý glóbus za obrovský slalom.

Dvadsaťštyriročný Odermatt má blízko aj k zisku veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári. Päť pretekov pred koncom sezóny má na konte 1319 bodov a náskok 269 bodov pred Nórom Aleksandrom Aamodtom Kildem. Tretí je Rakúšan Matthias Mayer s obrovským odstupom 483 bodov.

„V druhej som maximálne pritlačil a spokojný som aj s druhým miestom, lebo Henrik Kristoffersen bol dnes lepší. Uľavilo sa mi, že už mám istotu malého glóbusu. Získať ho dvoje pretekov pred koncom sezóny je skvelý pocit,“ uviedol Marco Odermatt podľa ORF.

Žampa obsadil 25. miesto

V Kranjskej Gore sa podarilo zabodovať aj slovenskému reprezentantovi Adamovi Žampovi. Obsadil 25. miesto s časovým mankom 2,97 s. na víťazného Kristoffersena a pripísal si 6 bodov do hodnotenia Svetového pohára.

Tridsaťjedenročný Tatranec v tejto sezóne po štvrtý raz zabodoval v pretekoch Svetového pohára, 25. miestom vyrovnal svoj najlepší výsledok z talianskej Alta Badie. Na ZOH 2022 v Pekingu bol Adam Žampa v tejto disciplíne v zúženej konkurencii na 15. mieste.

V Kranjskej Gore bol po prvom kole dvadsiaty štvrtý, ale ani osemnásty najlepší čas mu v druhej jazde nepomohol na posun vyššie. Mladší zo Žampovcov Andreas s vysokým štartovným číslom 49 nepostúpil do 2. kola a skončil na 34. priečke. Na tridsiatku postupujúcich mu chýbalo 16 stotín sekundy.

Viac k osobe Adam ŽampaAleksander Aamodt KildeAlexis PinturaultAndreas ŽampaHenrik KristoffersenLucas BraathenMarco OdermattMatthias Mayer