Kritériá na pridelenie indexu daňovej spoľahlivosti by sa mali stanoviť už na začiatku nového roka

dane
Foto: ilustračné, Getty images

Od začiatku budúceho roka by sa mali stanoviť kritériá, podľa ktorých finančná správa daňovým subjektom pridelí index daňovej spoľahlivosti. Hodnotiť sa budú subjekty, ktoré sú podnikateľmi registrovanými na daň z príjmov.

Index daňovej spoľahlivosti sa daňovému subjektu určí podľa toho, ako bude plniť zákonom ustanovené povinnosti. Podmienky a spôsob jeho určovania sa zverejnia na webovom sídle Finančného riaditeľstva SR.

Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva financií SR o kritériách pre určenie indexu daňovej spoľahlivosti, ktorý rezort financií predložil do pripomienkového konania.

Kritériá na určenie indexu daňovej spoľahlivosti

Kritériami majú byť vybrané povinnosti vyplývajúce z osobitných daňových predpisov, ale aj povinnosti vo vzťahu k účtovníctvu, k používaniu registračných pokladníc a tiež vo vzťahu k zákonu o obmedzení platieb v hotovosti.

Ide najmä o povinnosti, ktorými sú včasné podávanie daňových priznaní, hlásení, prehľadov, včasné platenie daní a iných peňažných plnení, napríklad platenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. Pôjde tiež o povinnosť súčinnosti, do ktorej patrí napríklad umožnenie vykonania daňovej kontroly, ako aj povinnosť preukázať skutočnosti potrebné na správne vyrubenie dane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Finančné riaditeľstvo SRMF Ministerstvo financií SR