Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska, zástupca združenia Sudcovia "Za otvorenú justíciu" Ján Hrubala, zástupkyňa VIA IURIS Zuzana Čaputová, zástupca Transparency International Samuel Spáč, programová riaditeľka Aliancie Fair-Play Zuzana Wienk a generálny riaditeľ sekcie legislatívy Ministerstva spravodlivosti SR Juraj Palúš na TB po stretnutí prezidenta SR so zástupcami sudcov a mimovládnych organizácií. Bratislava, 2. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
2. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kritériá na sudcov by mali byť prísnejšie, tvrdí Kiska

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Kritériá na výber sudcov by sa mali sprísniť a proces výberu viac otvoriť verejnosti, myslí si prezident republiky Andrej Kiska.

„V prvom rade je potrebné sprísniť výberové kritériá, po druhé spraviť štandardizáciu výberových procesov a po tretie spraviť výberové procesy otvorené a transparentné,“ vyhlásil prezident Kiska po pracovnej diskusii so zástupcami sudcov a mimovládnych organizácií.

Kiska pripomenul, že úloha sudcov všeobecných súdov je veľmi dôležitá. „Sudcovia sa menujú doživotne, rozhodujú o osudoch ľudí, organizácií a štátu,“ vravel.

Hovorili aj o ústnej časti pohovorov

Podľa hlavy štátu nie je úlohou prezidenta robiť personalistiku či detektívnu kanceláriu. „Som presvedčený, že výberové komisie a následne Súdna rada SR by mali posúdiť a zvážiť schopnosť kandidáta. Napriek tomu sa v minulosti objavovali prípady rodinkárstva a netransparentného výberové konania,“ uviedol. „Na Slovensku sú výberové kritériá na sudcov zadefinované veľmi stručne a vágne,“ skonštatovala Zuzana Čaputová zo združenia Via Iuris.

S prezidentom hovorili o ústnej časti pohovorov. „Mal by byť vypracovaný štandardizovaný hodnotiaci hárok, aby kritériá hodnotenia členov výberovej komisie ústnej časti mali rovnaký rámec,“ priblížila Čaputová. Treťou oblasťou debaty bola transparentnosť. „Je problematické dostať sa k hodnotiacim hárkom,“ poznamenala s tým, že jedným z návrhov je tiež nahrávanie ústnych pohovorov. „Aby mali potom súdna rada a prezident z toho objektívny záznam,“ doplnila.

Kiska chce o návrhoch hovoriť s vládou

Prezident Kiska chce o spomínaných návrhoch hovoriť aj s vládou. „Tieto výstupy budú predmetom ďalšej diskusie s tými, ktorým prináleží tieto rozhodnutia činiť, teda s členmi vlády a poslancami národnej rady,“ povedal generálny riaditeľ sekcie legislatívy ministerstva spravodlivosti Juraj Palúš.

Na stretnutie do Prezidentského paláca prišli o zlepšení procesu výberu sudcov diskutovať aj Ján Hrubala zo združenia Sudcovia „Za otvorenú justíciu“, Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play a Samuel Spáč z Transparency International Slovensko.

Kancelária prezidenta pozvala na dnešné stretnutie aj stavovskú organizáciu Združenie sudcov Slovenska, ktorá sa na ňom nezúčastnila.

Odporúčané články

Andrej Kiska si uvedomuje, že Deň Ústavy veľa ľudí nezaujíma Prezident Kiska sa stretol s dočasnou nástupkyňou Harabina

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...