Kritici ocenili film Až do mesta Aš, rozdali aj Igrice

Aš
Záber z filmu Až do mesta Aš. Foto: azdomestaas.com

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu – Igrice udelili dnes v bratislavskom kine Lumiere, kde zároveň vyhlásili víťazov 21. cien slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2012.

Do súťaže o Igrice zaslali tvorcovia 77 audiovizuálnych diel, ktoré hodnotila porota pod vedením dramaturga a režiséra Rudolfa Urca.

Porota rozhodla o udelení šiestich Igricov v kategóriách hraná tvorba pre kiná, televízna dramatická tvorba, filmová a televízna dokumentárna tvorba, animovaná filmová tvorba, ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele a mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele.

V šiestich kategóriách súťaže o Igrica udelili aj tvorivé prémie. Ocenili tiež tvorcov v ďalších štyroch kategóriách – za ostatnú televíznu tvorbu, za študentskú tvorbu, za teóriu a kritiku a za DVD. Spolu tak vyhlásili 20 tvorivých

prémií.

Video: Trailer k filmu Až do mesta Aš

Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvé ceny vyhlásili 18. decembra 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Po zákaze slovenského FITEZu (Filmový a televízny zväz), ktorý ceny udeľoval, ich obnovili až v roku 1993. V roku 2013 sú Igrice a tvorivé prémie Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu udelené po 24. raz.

V rokoch 1967 až 2013 získalo 106 Igricov 88 najvýznamnejších slovenských filmárov a audiovizuálnych tvorcov za 87 filmov a diel s audiovizuálnou tematikou. Najviac, štyri Igrice získal Martin Šulík, po tri Martin Slivka a Juraj Jakubisko.

Symbolom ceny je soška Igric z bronzovej zliatiny vysoká 33,8 centimetra a vážiaca 2,4 kilogramu. Jej autorkou je akademická sochárka Erna Masarovičová. Igric je dotovaný Literárnym fondom finančnou odmenou 2 000 eur, tvorivé prémie 700 eurami, herecké ceny Igric 700 eurami a tvorivé prémie 350 eurami. V roku 2013 tak Literárny fond za ceny vyplatí 22-tisíc eur.

Prehľad víťazov a víťaziek 24. národných tvorivých cien Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu vyrobenú v roku 2012:

Igric za hranú tvorbu pre kiná: Ján Ďuriš za kameru filmu 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)

Tvorivé prémie za hranú tvorbu pre kiná: Iveta Grófová za réžiu filmu Až do mesta Aš (réžia Iveta Grófová) Juraj Krasnohorský za réžiu filmu Tigre v meste (réžia Juraj Krasnohorský)

Igric za televíznu dramatickú tvorbu: Jozef Puškáš za námet a scenár filmu Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu: Yvonne Vávrová za réžiu filmu Náhradná matka (réžia Yvonne Vávrová) z cyklu Filmoviedky

Karol Vosátko za réžiu filmu Nočný trezor (réžia Karol Vosátko) z cyklu Filmoviedky

Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Pavol Korec za réžiu filmu Exponáty alebo príbehy z kaštieľa

Tvorivé prémie za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Dušan Trančík za réžiu filmu Hodina dejepisu (réžia Dušan Trančík)

Marek Šulík a Jana Bučka za réžiu filmu Zvonky šťastia (réžia Marek Šulík a Jana Bučka)

Igric za animovanú tvorbu: Ondrej Rudavský za scenár, réžiu, kameru a animáciu filmu Mesiac

Tvorivé prémie za animovanú tvorbu: Michaela Čopíková a Veronika Obertová za réžiu filmu O láske nepoznanej

Júlia Koleňáková za réžiu filmu Kufor

Igric za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Soňa Norisová za postavu Jitky vo filme V tieni (réžia David Ondříček)

Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Vica Kerekes za postavu Agnes vo filme 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)

Emília Vášáryová za postavu Amálie vo filme Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Igric za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Marián Slovák za postavu primára Hanku vo filme Zradení (réžia Martin Kákoš) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Attila Mokos za postavu Brachtla vo filme 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)

Ivan Romančík za postavu Floriana vo filme Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie:

Tvorivé prémie za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu:

Zuzana Liová za réžiu filmu Žena v slovenskom filme z cyklu Slovenské kino (réžia Zuzana Liová)

Katarína Farkašová za dramaturgiu televízneho seriálu Zbohom, súdruhovia ! (réžia Andrej Nekrasov)

Tvorivé prémie za študentskú tvorbu:

Marek Janičík za réžiu filmu Kino Svet (réžia Marek Janičík)

Roman Fábian za réžiu filmu Ja som baník kto je viac… (réžia Roman Fábian)

Tvorivé prémie za DVD a CD – ROM:

Henrieta Cvangová a Juraj Krasnohorský za zostavenie DVD filmu Tigre v meste (réžia Juraj Krasnohorský)

Marián Brázda za dramaturgiu DVD filmov Muž, ktorý luže a Eden a potom (oba réžia Alain – Robbe Grillet)

Tvorivé prémie za audiovizuálnu teóriu a kritiku:

Jana Dudková za knihu Slovenský film v ére transkulturality z knižnej edície časopisu Vlna – Filmodrom

Martin Kaňuch a Michal Michalovič editori knihy Poetika zločinu Francúzsky film noir z edície Cinematik

Prehľad víťazov a víťaziek 21. cien slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2012:

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii v kategórii slovenský dlhometrážny hraný film pre kiná, ktorý mal premiéru v kinách v roku 2012: Až do mesta Aš (réžia: Iveta Grófová)

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii slovenský celovečerný a stredometrážny dokumentárny film, ktorý mal premiéru v roku 2012 (ex aequo): Od Fica do Fica (réžia Zuzana Piussi) a Zvonky šťastia (réžia Marek Šulík, Jana Bučka)

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii filmová kritika a publicistika: Peter Nágel, dramaturg MFF ArtFilmFest Trenčianske Teplice/Trenčín

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2012: Rozchod Nadera a Simin (Irán, 2011, réžia Asghar Farhadi)

Cena slovenských filmových novinárov:

Asociácia slovenských filmových klubov – distribučná spoločnosť, ktorá uviedla do slovenských kín v roku 2012 najlepší zahraničný film Rozchod Nadera a Simin (Irán, 2011, réžia Asghar Farhadi)

Dramaturgia kina Lumiére Slovenského filmového ústavu Bratislava za premyslenú a inšpirujúcu dramaturgiu

Informácie agentúre SITA poskytol predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emília VášáryováJuraj JakubiskoMartin ŠulíkZuzana Liová