Kriticky ohrozené chochlačky madagaskarské nemajú čo jesť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chochlačka madagaskarská
Foto: facebook.com/Madagascar pochard (Aythya

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Chochlačka madagaskarská (Aythya innotata), kriticky ohrozený druh kačice vyskytujúci sa iba na jednej lokalite na severovýchode Madagaskaru, potrebuje na dlhodobé prežitie reintrodukciu na iné miesto. Vyplýva to z výsledkov štúdie, podľa ktorej 96 percent mláďat tohto druhu zomiera vo veku dvoch až troch týždňov v dôsledku nedostatku potravy.

Chochlačka madagaskarská sa pôvodne vyskytovala v oblasti jazera Alaotra, ktoré je najväčším jazerom na tomto ostrove. V dôsledku ľudských aktivít ako odlesňovanie, farmárčenie a vysadzovanie nepôvodných druhov rýb však jej počty drasticky klesli a v 90. rokoch minulého storočia ju vyhlásili za vyhynutú.

Chochlačka madagaskarská
Foto: facebook.com/Madagascar pochard (Aythya Foto: facebook.com/Madagascar pochard (Aythya

V roku 2006 ale vedci objavili malú populáciu v oblasti jazera Matsaborimena, ktorú v súčasnosti tvorí približne 25 jedincov. Odborníci z Wildfowl and Wetlands Trust (WWT), Durrell Wildlife Conservation Trust a Peregrine Fund krátko po znovuobjavení začali tento druh množiť aj v zajatí, aby zabezpečili jeho prežitie.

Okrem toho začali monitorovať aj chochlačky v prírode. „Mali sme asi desať alebo jedenásť samíc a vedeli sme, že väčšina z nich kládla vajcia, z ktorých sa následne liahli mláďatá. V momente, keď dosiahli vek dvoch až troch týždňov, však začali miznúť. Na základe viacerých indícií sme dospeli k záveru, že mláďatá zomierajú v dôsledku nedostatku potravy. Chochlačky hľadajú potravu na dne jazier, ale toto jazero so strmými brehmi je pre ne jednoducho príliš hlboké,“ uviedol Geoff Hilton z WWT, ktorý bol vedúcim výskumu.

Odborníci na základe týchto výsledkov dospeli k záveru, že k prežitiu chochlačiek madagaskarských v prírode je potrebné nájsť im vhodnejšie miesto na život. „Nedávno sme našli jedno jazero, o ktorom si myslíme, že by sa dalo upraviť do pôvodného stavu a následne by sme tam mohli chochlačky vypustiť. Na to však potrebujeme spolupracovať aj s miestnymi obyvateľmi,“ dodal Hilton.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia