Kritický stav pôdohospodárstva nevyriešia desiatky miliónov eur, tvrdí Agrárna komora Slovenska

Voda, pôdohospodárstvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Vyčlenených 22 miliónov eur ministerstvom pôdohospodárstva pre farmárov na závlahy nie je riešením aktuálneho kritického stavu z dôvodu minuloročného sucha.

Poškodeným slovenským farmárom má totiž na základe výsledkov analýzy Štatistického úradu SR chýbať až 34,6 milióna eur, a preto niektorí z nich majú uvažovať aj o predaji či zatváraní svojich podnikov. Konštatovala to vo štvrtok vo svojom stanovisku Agrárna komora Slovenska (AKS).

Rizikový fond neexistuje

“Ide o výnimočný stav, v poslednej spravodajskej reportáži odvysielanej 15. júla označil hovorca agrorezortu tento stav za katastrofu. Ale pomôcť z katastrofy im nechcú. Títo poľnohospodári naozaj ťahajú z posledných síl, s niektorými už komunikujeme o tom, že svoj podnik predajú. Chceme preto požiadať pani ministerku Matečnú, aby pristúpila aj k druhej polovici svojho prísľubu a navrhla finálnu podobu finančnej pomoci týmto poľnohospodárom,” uviedla predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Aktuálny stav, kedy na Slovensku neexistuje rizikový fond, ktorý by pokrýval straty poľnohospodárov v prípade povodní, záplav, sucha, ochorení zvierat a pri iných výnimočných situáciách, je podľa Patasiovej neudržateľný. Závlahový systém má na Slovensku fungovať rovnako ako farmári z posledných síl.

Úpadok v produkcii

Obrazom katastrofy, ako stav týchto farmárov ministerstvo pôdohospodárstva označilo, má byť podľa AKS úpadok na ich produkcii v minulom roku. Tá klesla podľa údajov ministerstva v spomínaných okresoch až o 70 %.

Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila spomínanú výzvu na zavlažovacie systémy tento týždeň, a to so značným časovým predstihom, aby mali potenciálni žiadatelia dostatok času na prípravu svojich projektov. Uzávierka výzvy je naplánovaná na 15. novembra 2018.

Žiadosti o nenávratný finančný príspevok je možné poslať poštou na adresu Pôdohospodárskej platobnej agentúry alebo podať osobne v jej podateľni. Agentúra prijíma žiadosti aj v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej podateľne dostupnej na stránke www.slovensko.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR