Kritickým hladom trpelo minulý rok okolo 155 miliónov ľudí, podľa OSN sa to v budúcnosti ešte zhorší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlad, podvýživa, dieťa, Afrika
Podvyživené dieťa v Stredoafrickej republike. Foto: archívne, Ashley Gilbertson/UNICEF/AP

Minimálne 155 miliónov ľudí čelilo v roku 2020 kritickému hladu. Uviedla to v stredu správa 16 organizácií, ktorá skonštatovala, že výhľad pre tento rok je rovnako pochmúrny alebo dokonca horší.

Správa sa zameriava na 55 štátov sveta, ktoré prijímajú dovedna 97 % svetovej humanitárnej pomoci. Uvádza sa v nej, že potravinové krízy v minulom roku ešte viac zvýraznili dlhotrvajúce konflikty, hospodársky pokles v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a extrémy počasia. V porovnaní s rokom 2019 čelilo kritickému hladu približne o 20 miliónov ľudí viac.

Až dve tretiny osôb čeliacich kritickému hladu boli vlani v desiatich krajinách, resp. oblastiach – Kongo, Jemen, Afganistan, Sýria, Sudán, severná Nigéria, Etiópia, Južný Sudán, Zimbabwe a Haiti.

„Počet ľudí, ktorí čelia akútnej potravinovej neistote a potrebujú urgentnú pomoc s jedlom, výživou a živobytím, stúpa. V 21. storočí nie je miesto pre hlad. Musíme vyriešiť hlad a konflikty. Pokiaľ nezačneme hľadať politické riešenia konfliktov, počet ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, sa bude neustále zvyšovať,“ napísal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)