Kríza pokračuje, ceny ropy a zlata v piatok klesli

Zlato
Foto: SITA/AP

NEW YORK 13. októbra (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy v piatok klesli a celý týždeň uzatvorili s najväčšou stratou za mesiac.

Pokračujúca rozpočtová kríza, pre ktorú federálna vláda v USA už druhý týždeň funguje v obmedzenom režime, podľa väčšiny odhadov poškodí rast najväčšej svetovej ekonomiky a zníži dopyt po rope.

Republikáni v Senáte označili víkendové rozhovory s prezidentom Barackom Obamom za produktívne, súperiace strany sa však zatiaľ nedohodli na dočasnom zvýšení dlhového stropu ani na odblokovaní financovania vlády.

Trhy preto počítajú s tým, že kríza sa presunie do ďalšieho týždňa, uviedla agentúra Reuters. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 99 centov na 102,02 USD za barel. Novembrové dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 52 centov na 111,28 USD za barel.

Ceny zlata v piatok klesli, keď očakávania, že politici USA nakoniec nájdu riešenie rozpočtovej krízy, znížili dopyt po vzácnom kove ako bezpečnej investícii. Spotová cena zlata klesla o 1,5 % na 1 266,80 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX zlacneli o 28,70 USD na 1 268,20 USD za uncu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom