Kríza posilnila nepriateľov Ameriky, vyhlásil Barack Obama

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. októbra (WEBNOVINY) – Niekoľko týždňov trvajúca kríza okolo hrozby krachu americkej ekonomiky bola podľa prezidenta Baracka Obamu „zbytočná“ a „nemá žiadnych víťazov“.

Šéf Bieleho domu navyše upozornil, že pozastavenie fungovania federálnych úradov „posilnilo nepriateľov“ Spojených štátov.

„Pravdepodobne nič nespôsobilo dôveryhodnosti Ameriky vo svete viac škôd… ako udalosti, ktorými sme boli svedkami za posledné týždne,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Obama.

Prezident apeloval najmä na členov Republikánskej strany, predovšetkým jej kontroverznej frakcie zo združenia Tea Party.

„Ak sa vám nepáči nejaká konkrétna politika, alebo konkrétny prezident, potom bojujte za svoju pozíciu. Choďte a vyhrajte voľby. Neničte to, čo naši predchodcovia budovali celé stáročia,“ dodal.

Obama v stredu podpísal zvýšenie dlhového stropu, ktoré v stredu odhlasovali obe komory amerického parlamentu. Štátni zamestnanci, ktorí sú od 1. októbra na nútených dovolenkách, sa tak od štvrtka budú môcť vrátiť do práce. Obama tak oddialil problém do roku 2014, keď vláde budú na prevádzku krajiny stačiť peniaze do 15. januára a dlhový strop do 7. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama