Kríza v Rusku sa skončila, vyhlásil Putin. Vyjadril sa tiež k sankciám a nečakane aj k svojmu súkromiu

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Alexei Nikolsky/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • aktualizované 15. júna 15:34

MOSKVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Ruská ekonomika sa už dostala z recesie. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. V diskusii s obyvateľmi, ktorú vysiela naživo ruská televízia, poukázal na hospodársky rast v posledných deviatich mesiacoch. Konštatoval tiež, že inflácia je nízka, pričom devízové rezervy krajiny sa zvýšili. „Kríza sa skončila,“ povedal Putin.

Ruská ekonomika sa prepadla do recesie pod tlakom prudkého zníženia cien ropy a západných sankcií, ktorým krajina čelí po obsadení ukrajinského polostrova Krym a pre úlohu Moskvy v konflikte na východe Ukrajiny. Putin priznal, že ekonomika sa ešte nezbavila závislosti na surovinovom exporte. Poznamenal, že vývozy mimo energonosičov rastú.

Západné sankcie Rusko „posilnili“

Sankcie, uvalené západnými krajinami na Rusko za údajné zasahovanie Moskvy do ich záležitostí Rusku neuškodili, ale naopak ho podľa Putina posilnili. To, že sa Moskva nemohla natoľko spoliehať na príjmy z vývozu ropy a plynu, krajinu prinútilo začať sa sústreďovať na iné odvetvia. V dôsledku toho sa posilnili napríklad elektrotechnický a letecký priemysel a tiež poľnohospodárstvo.

Rusko odpovedalo na západné sankcie zákazom dovozu väčšiny potravinárskych produktov z krajín Európskej únie a z USA, čo podstatne zvýšilo domácu produkciu. Ruskí poľnohospodári dokonca vládu žiadajú, aby zákaz dovozu ponechala v platnosti aj v prípade, ak by Západ svoje sankcie odvolal. Putinovi sa však táto myšlienka nepáči. „Ak naši partneri zrušia sankcie proti našej ekonomike, odpovieme tým istým štýlom,“ vyhlásil vo štvrtok.

Putin odpovedal aj na otázky súvisiace s vyšetrovaním údajného zasahovania Ruska do predvolebnej kampane pred minuloročnými americkými prezidentskými voľbami. Najnovší krok Senátu amerického Kongresu, ktorý v stredu schválil protiruské sankcie, podľa Putina dokazuje, že Západ chce Rusko „ovládnuť“. Vyšetrovanie údajných kontaktov medzi najbližšími ľuďmi z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa a Kremľom v období pred americkými voľbami Putin označil čisto za problém Spojených štátov. „Je to dôkaz pokračujúceho politického boja v USA,“ povedal.

Po dlhšom čase sa vyjadril k súkromiu

Väčšina otázok od občanov sa týkala domácich ekonomických a sociálnych problémov, ľudia sa sťažovali na nízke platy či dlhé rady u lekára. Putin sa viackrát kriticky vyjadril o predstaviteľoch na nižších stupňoch riadenia v jednotlivých regiónoch a otcovsky ich vyzval, aby problémy, na ktoré občania upozorňujú, začali kompetentne riešiť.

Ruský prezident sa po dlhom čase vyjadril aj k otázkam týkajúcim sa jeho súkromia a rodiny, na ktoré bežne neodpovedá. Putin si súkromie stráži a naposledy odkryl rúško tajomstva okolo svojej rodiny pred štyrmi rokmi, keď oznámil, že sa rozvádza s manželkou.

Veľmi málo sa vie aj o jeho dvoch dcérach, ktoré by mali mať obe okolo 30 rokov. Tentoraz Putin prezradil, že obe jeho dcéry žijú v Moskve a „pracujú v oblasti vedy a vzdelávania“. Priznal, že má už aj dve vnúčatá, jedno chodí do škôlky a druhé sa len nedávno narodilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin