Kríza uškodila republikánom, sú na historickom dne

Usa
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 22. októbra (WEBNOVINY) – Nedávno ukončená rozpočtová kríza v USA zanechala najväčšie škody na imidži opozičnej Republikánskej strany. Vyplýva to z výsledkov októbrového prieskumu verejnej mienky vykonanom pre denník Washington Post a televíziu ABC.

Z neho vyplýva, že pohľad na konzervatívcov je najhorší v histórii. Ich negatívne vnímanie potvrdilo takmer 65 percent spomedzi viac ako tisíc opýtaných respondentov. Opačný názor vyslovilo viac ako 30 percent respondentov.

Bez ujmy z krízy nevyviazol ani prezident Barack Obama a jeho Demokratická strana. Viac ako polovica Američanov totiž nebola spokojná s krokmi jeho demokratov.

Celkovo za vznik a trvanie krízy však podľa 53 percent opýtaných môžu republikáni, 29 percent obviňuje Obamu a 15 percent hovorí o pochybení na oboch stranách.

Pre absenciu rozpočtu si prvých 17 októbrových dní muselo takmer milión amerických federálnych zamestnancov vziať neplatené voľno. Stalo sa tak po prvý raz po 17 rokoch. Činnosť štátnych úradov totiž zastavil spor medzi Obamom a republikánmi. Tí svoju podporu americkému rozpočtu na nový finančný rok podmienili zmenami v plánovanej reforme zdravotného poistenia, ktoré však prezident a poslanci Demokratickej strany odmietali. Bez dosiahnutia konsenzu a prijatia nového rozpočtu bola krajina oficiálne bez finančných zdrojov na vyplácanie zamestnancov federálnych úradov a vládnych inštitúcií. Štát sa preto obmedzil iba na financovanie základných funkcií, akými sú obrana a bezpečnosť. Obama však minulý týždeň odpísal zvýšenie dlhového stropu, na ktorom sa dohodli obe komory amerického parlamentu, a formálne tak ukončil krízu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama