Krízu s Katarom spôsobil hekerský útok, za ktorým stoja SAE, tvrdia americké tajné služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Salman, Rex Tillerson
Do Saudskej Arábie pricestoval americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson, ktorý rozoberal so saudským kráľom Salmanom katarskú krízu. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 17. júla (WebNoviny.sk) – Spojené arabské emiráty (SAE) sú zodpovedné za májový hekerský útok na Katar, ktorý vyvolal najnovšiu diplomatickú krízu medzi arabskými štátmi.

Tvrdí to americký denník The Washington Post s odvolaním sa na informácie amerických tajných služieb. Emiráty však tieto obvinenia odmietajú a správu denníka označili za „nepravdivú“.

Emir kritizoval americké „nepriateľstvo“

The Washington Post v nedeľu citoval nemenovaných predstaviteľov tajných služieb USA, podľa ktorých 23. mája poprední členova vlády SAE prediskutovali plán kybernetického útoku na katarské štátne médiá.

O deň neskôr priniesla katarská tlačová agentúra vyjadrenie emira Támíma bin Hamáda as-Sáního, ako kritizuje americké „nepriateľstvo“ voči Iránu a islamskú republiku označuje za „mocnosť, ktorú nemožno ignorovať“. Militantné hnutie Hamas zároveň nazval „legitímnym zástupcom palestínskeho ľudu“.

Správa sa vraj nezakladá na pravde

Katarskí predstavitelia uviedli, že agentúru napadli neznámi hekeri a správa sa nezakladá na pravde. Vyjadrenia sa napriek tomu v regióne rýchlo rozšírili a vyvolali veľký rozruch. Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Egypt a Bahrajn v reakcii zablokovali katarské médiá.

O dva dni neskôr spomínané štáty prerušili s maličkým púštnym emirátom styky, pričom ho obvinili z podpory extrémistických skupín a vzťahov s Iránom.

Podľa zdroja citovaného The Washington Post ostáva nejasné, či hekerský útok uskutočnili samotné Spojené arabské emiráty, alebo za to zaplatili tretej strane. Šiitský Irán je najväčším rivalom Saudskej Arábie v regióne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia