Kŕmenie vtákov môžu ľudia pozorovať na Partizánskej lúke

Vtaky, vrabce
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Na Partizánskej lúke v Bratislave v piatok otvorili novopostavenú pozorovateľňu vtáctva.

Vyskúšať si ju môžu záujemcovia už počas tohto víkendu, v sobotu i v nedeľu medzi 10:00 a 16:00 si môžu v pozorovateľni vypočuť odborný výklad či požičať ďalekohľady na pozorovanie vtákov pri kŕmení.

Agentúru SITA o tom informoval Martin Menkyna z Mestských lesov v Bratislave.

Pozorovateľňa vtáctva stojí na Partizánskej lúke v bratislavskom lesoparku. Pozostáva z drevenej zásteny s otvormi na pozorovanie a z kŕmidiel pre vtáky, ktoré sú umiestnené neďaleko otvorov.

Kŕmidlá lákajú vtáctvo žijúce v okolitých lesoch a stena zabezpečuje, aby návštevníci vtáctvo príliš nerušili. Ako informoval Menkyna v tlačovej správe, ľudia môžu pozorovateľňu navštíviť počas celého roka individuálne i v spoločnosti profesionálnych ornitológov. Tí im vysvetlia, ktoré vtáky tu žijú, ako ich odlíšiť či ako spoznať ich spev.

Pozorovateľňu postavili Mestské lesy Bratislava spolu s watching.sk. Podľa Jána Dobšoviča z watching.sk chcú vybudovaním pozorovateľne vtáctva pritiahnuť mestských ľudí do prírody. Ako dodal, doteraz na Slovensku takáto pozorovateľňa vtáctva nebola. „Poloha pozorovateľne je jedinečná tým, že je na hranici najväčšieho rekreačného areálu hlavného mesta a prírody, a tým je dostupná širokej verejnosti a zároveň dostatočne tichá na pozorovanie vtáctva,“ uviedol riaditeľ Mestských lesov Bratislava Vladimír Kutka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom