Krok za krokom v starostlivosti o pleť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Skincafe_1.jpg
Foto: Aupark

Naučte sa, čo vaša pleť potrebuje, ale aj v akom poradí treba produkty aplikovať, aby z nich vyťažila maximum.

Naše mamy mali vždy doma kozmetický stolík. Taký ten ozajstný, pri ktorom sedávali na červenej taburetke a líčili sa alebo odličovali. Určite si to aj vy pamätáte. Kým sme boli malé, občas sme sa hrali na obchod a akože sme im predávali rúže. No a keď sme boli staršie, tak sme si tie rúže zase od maminy požičiavali.

Douglas_interier.jpg
Foto: Aupark

Mnohé z nás majú zrejme odvtedy rady kozmetiku. Všetky tie ampulky, fľaštičky, tégliky, balenia v pastelových alebo sýtych dramatických farbách a najmä tie vône.  Dnes sme, chvalabohu, už za divokým pubertálnym obdobím testovania, čo všetko naša pleť znesie, dnes si vyberáme kvalitu. Ponuku tých najlepších značiek nájdete spolu na jednom mieste v Auparku Bratislava.

Dsc_9116.jpg
Foto: Aupark

Poďme sa spoločne zorientovať v kozmetike a starostlivosti o našu pleť. Áno, denný a nočný krém napadne asi každej z nás a odličovanie je samozrejme tiež veľmi dôležité, ale koľko z vás správne usporiada olej, krém a sérum?

Kiehls_plet.jpg
Foto: Aupark

Posledné mesiace postihli aj našu pleť

Pandémia a mesiace nosenia rúška či respirátora sa, žiaľ, u mnohých z nás podpísala aj na našej pokožke, ktorá tým trpí. Ak k tomu ešte pripíšeme aktuálne pribúdajúce stupne Celzia, nemilá situácia je na svete. Dýchaním pod rúškom či respirátorom sa už samo o sebe akumuluje teplo a vlhko, navyše pod ochrannú masku poriadne neprúdi vzduch. Pod rúškom tak vzniká ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov a upchávanie pórov. Avšak, kým sedíme doma sa homeofficoch a nečaká nás deň plný videokonferencií, ktoré vyžadujú zapnutú kameru, môžeme svojej pleti dopriať nadštandardnú starostlivosť.

Havlikova_masky_2.jpg
Foto: Aupark

Celý postup rannej a večernej starostlivosti je rovnaký s jediným rozdielom, a tým je retinol, ktorý sa používa iba večer.

  1. Čistiaci olej alebo mlieko – Vaša pleť v noci nestihla absorbovať úplne všetky prípravky z večera a navyše sa v noci potíme, takže áno, aj ráno je čistenie potrebné. Ak ste si ešte nenašli svoj obľúbený produkt, siahnite po značke L’OCCITANE. Ponúka široký výber foriem – od peny po púder.
  2. Maska – Ak chcete zo svojej rannej starostlivosti vyťažiť maximum, nevynechávajte masku. V Havlíkovej Apotéke máte na výber až 77 rôznych organických ovocných, zeleninových aj ílových masiek, ktoré si viete prispôsobiť presne na mieru pre vašu pleť.
  3. Ak ste použili masku, počkajte dostatočne dlho, kým ju vaša pokožka absorbuje. Potom prichádza na rad tonikum, ktoré slúži na dočistenie a pripravuje vašu pleť na ďalšie kroky. Namiesto tonika môžete použiť aj esenciu. Či už sa rozhodnete pre jedno alebo pre druhé, v Douglas si určite vyberiete.
  4. Sérum – Ak ho máte, nevynechávajte ho. V opačnom prípade si ho hneď zaobstarajte. Sérum je pre pleť vitamínovou bombou. Je kombináciou živín, hydratačných zložiek a antioxidantov. Na ráno je obzvlášť vhodné sérum s obsahom vitamínu C. Siahnite napríklad po Real Vitamin C Ampoule od kórejskej značky Mizon, ktorý nájdete v Skin Cafe. Pozor, neplytvajte ním, ak sa vám však stane, že ho nanesiete priveľa, vmasírujte ho do pokožky jemným klepkaním prstami.
  5. Očný krém – Očné krémy majú tendenciu byť ľahšie ako prípravky na hydratáciu, takže si ich nanášajte skôr, ako krémy a oleje. A počuli ste už, že kofeín vám nerozjasní tvár iba ak je v šálke kávy, ale aj vo vašom očnom kréme? Hydratačné náplasti pod oči značky Petitfee z Kórey jemnú pokožku tonizujú a prebudia. Navyše ich môžete skladovať v chladničke.
  6. Dostávame sa k bodu, ktorý mnohé z nás pre už spomínané rúška neminie. Starostlivosť o problematickú pleť a akné. Zvoľte si vhodnú starostlivosť – podľa vášho stavu a typu pleti – a potom postupujte nasledovne. Malým množstvom prípravku ošetrite problematické miesto, počkajte aspoň minútu a potom pokračujte hydratáciou. Miesta s akné však zatiaľ vynechajte, až úplne na záver na ne naneste malé množstvo hydratačného krému, napríklad The Chok Chok Green Tea Watery Cream od Tony Moly, ktorý nájdete v Skin Cafe. Krém obsahuje zelený čaj, ktorý vašu pleť posilní a vytvorí prirodzenú ochrannú bariéru.
  7. Hydratácia – Kým sa dostaneme ku kozmetike, musíme vám pripomenúť nevyhnutnosť hydratácie aj zvnútra, takže, nemali by ste zabúdať piť dosť tekutín – nesladených, samozrejme. Skvelým doplnkom ku starostlivosti o pokožku je aj kolagén, ktorý dodáva pleti pružnosť, redukuje tvorbu vrások a hĺbkovo hydratuje pokožku. Kolagén môžete užívať denne, napríklad od značky Benedictus, prírodnej medicíny, priamo z rúk lekárov. A potom nevyhnutnú pleťovú starostlivosť v podobe krému napríklad od Kiehl’s. Zabezpečí totiž len hydratáciu vašej pokožke, ale zároveň aj chráni všetky predošlé produkty na vašej tvári od vplyvov okolia, takže môžu na pleti pracovať a priniesť vám želaný výsledok.
  8. Retinol – Pozor, retinol používajte iba večer! Mierne totiž vplýva na hrúbku najvrchnejšej vrstvy pokožky, čím sa znižuje ochrana pred slnečným žiarením a je preto vhodnejšie používať ho iba na noc. Retinoidy sú všeobecný výraz pre všetky deriváty vitamínu A, vrátane retinolu. Vpijú sa vám do pokožky, aby urýchlili výmenu buniek, čím prispejú k tomu, že vaša pokožka bude časom sviežejšia, hladšia a menej vráskavá. Retinoidy spúšťajú produkciu kolagénu a bunkovú exfoliáciu, čo znamená, že prispievajú k vyblednutiu tmavých škvŕn, vyhladia jazvy, vyčistia póry a bránia vzniku vyrážok. To všetko zvládne počas toho, ako budete sladko spať, napríklad kórejská nočná maska Coxir Intensive EGF zo Skin Cafe.
  9. Olej – Pleťový olej sa používa úplne na záver, a to z dvoch dôvodov. Chráni všetky vrstvy prípravkov, ktoré ste si už na pleť naniesli, na rozdiel od hydratačného krému však navyše dokáže zabrániť ich odpareniu. Okrem toho – ak by ste ho použili skôr – nemalo by zmysel naň čokoľvek aplikovať. Vrstva oleja na vašej pokožke je totiž takpovediac nepreniknuteľná. Nemyslite si, že oleje sú určené iba na suchú pokožku – niektoré, napríklad šípkový a jojobový, môžu znižovať tvorbu mazu na pokožke náchylnej na akné, zatiaľ čo olej z marule a aloe upokojujú citlivú pokožku.
Loccitane_maska.jpg
Foto: Aupark

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia