Ekonómovia varujú, že Trumpove kroky budú mať negatívny dopad na svet

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

MNÍCHOV 7. júna (WebNoviny.sk) – Hospodárska politika amerického prezidenta Donalda Trumpa bude mať na zvyšok sveta negatívny dopad. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorého výsledky zverejnil vo štvrtok nemecký inštitút Ifo.

Názor, že nové americké clá poškodia ich krajiny, vyjadrilo 78 % oslovených ekonómov. Výrazná väčšina 66 % sa pritom domnieva, že negatívne dopady vlastnej obchodnej politiky pocítia aj samotné USA. V rámci prieskumu mníchovský inštitút oslovil 913 ekonómov zo 120 krajín.

Nedávne zníženie daní pre americké firmy vyhodnocuje ako hrozbu pre svoju krajinu 49 % respondentov, na USA by však mali mať zmeny pozitívny dopad podľa 65 % účastníkov prieskumu. Najväčšie straty v dôsledku amerických ciel podľa expertov utrpia rozvíjajúce sa ekonomiky v Ázii, vyspelé krajiny mimo EÚ, ako aj samotné USA.

Zníženie amerických korporátnych daní vzbudzuje podľa exportov obavy najmä v krajinách, ktoré majú s USA úzke hospodárske vzťahy, a to vďaka geografickej blízkosti alebo významným priamym zahraničným investíciám z USA, informoval inštitút Ifo v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump