Kroky pri vyšetrovaní únosu nie sú pre OĽaNO dostačujúce, za zlyhanie sú zodpovední Smer a SNS

Veronika Remišová
Poslankyňa národnej rady za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – Kroky, ktoré prezentoval premiér Peter Pellegrini, nestačia.

Pozbavenie služby šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov nie je dostatočnou garanciou nezávislého vyšetrovania, keďže v kauze je podozrivých viacero ďalších ľudí priamo z vedenia rezortu vnútra vrátane bývalého ministra Roberta Kaliňáka. Za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) to uviedla vo svojom stanovisku predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová

Vláda neustále klame

Podľa Remišovej v kauze únosu občania Slovenska vďaka nemeckým vyšetrovacím orgánom zisťujú, že vlastná vláda ich neustále klame a zatajuje dôležité skutočnosti.

Robert Kaliňák a vedenie rezortu ministerstva tvrdili, že unesený občan nebol evidovaný v schengenskom informačnom systéme hľadaných osôb, čím sa snažili zvaliť vinu na nemeckú políciu. Dnes vďaka zverejneným dokumentom vieme, že to nie je pravda. Všetko nasvedčuje tomu, že sa vedenie rezortu vnútra podieľalo na operácii cudzej tajnej služby, čím vážne ohrozilo bezpečnosť a suverenitu Slovenska. Keďže pravdepodobne boli spáchané viaceré trestné činy, nie je správne, aby politici ovplyvňovali vyšetrovanie, v takomto vážnom prípade by malo byť samozrejmé, že polícia a prokuratúra zločiny okamžite vyšetrujú a nesnažia sa zbaviť zodpovednosti,“ uviedla Remišová.

Zodpovednosť nesie Smer a SNS

Podľa nej zodpovednosť za toto neodpustiteľné zlyhanie štátnych orgánov a ich zneužitie nesie Smer spoločne so SNS, keďže riaditeľom slovenskej spravodajskej služby je osobný nominant Andreja Danka. „Most-Híd by si mal uvedomiť, že pokračovanie tejto vlády podkopáva demokratické základy Slovenska. Od prezidenta očakávame razantný prístup a ochranu spravodlivosti a ústavného poriadku nášho štátu,“ uzavrela Remišová.

Policajti a pracovníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR budú zbavení mlčanlivosti, aby mohli v prípade údajného únosu Vietnamca vládnym špeciálom vypovedať. Potvrdil to dnes premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Pellegrini tiež doplnil, že šéfovi úradu na ochranu ústavných činiteľov dočasne pozastavia výkon funkcie. Podľa premiéra iba skutočná pravda na základe dôkladného vyšetrovania môže priniesť viac svetla do medializovaných informácií, ktoré hovoria o tom, že Slovensko sa podieľalo na únose Vietnamca vládnym špeciálom. Pellegrini sa dnes ešte stretne s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS). Pellegrini chce v súvislosti s týmto únosom ešte hovoriť s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti