Roman Krpelan: Mám vážne obavy, že v záujme predsedníčky je stranu Za ľudí úplne zničiť

Roman Krpelan
Odvolaný generálny manažér strany Za ľudí Roman Krpelan hovorí, že skutočný dôvod jeho odvolania je, aby predsedníčka strany Veronika Remišová získala väčšinu v straníckom predsedníctve. Zľava: Prezident SR a Andrej Kiska, hovorca prezidenta Roman Krpelan. Foto: www.facebook.com

Rozkol v strane Za ľudí sa prejavil tiež tým, že predsedníčka strany Veronika Remišová odvolala z funkcie generálneho manažéra strany Romana Krpelana, ktorý bol v minulosti hovorcom prezidenta Andreja Kisku.

Medzi dôvodmi odvolania Remišová uviedla, že ľudia v strane ani netušia, kto je generálny manažér. Krpelan v rozhovore pre portál Webnoviny.sk povedal, že Remišová postupovala účelovo a že najľahšie je vyhovoriť sa na nejakých nespokojných členov strany.

Čo považujete za skutočný dôvod svojho odvolania?

Ako generálny manažér strany som sám organizoval pred 10 mesiacmi snem, na ktorom bola zvolená Veronika Remišová za predsedníčku strany. Komunikoval som s 8 krajskými riaditeľmi, 45 okresnými riaditeľmi, so 100 delegátmi snemu a so stovkami členov strany. A to nielen vtedy, ale až doteraz.

Ešte donedávna som bol na každej koaličnej rade s Veronikou Remišovou, na každom poslaneckom klube a každom predsedníctve strany. Nikdy žiadne výhrady neboli. Najľahšie je vyhovoriť sa na nejakých nespokojných členov v strane, je to veľmi lacné. Aj keď nepochybne existujú. Určite som urobil aj nejaké chyby.

Médiám, samozrejme, nemôže priznať, že postupovala účelovo a nedemokraticky.

Skutočným dôvodom odvolania, a Veronika Remišová sa tým netají, je, že potrebovala získať väčšinu v predsedníctve, ktoré mohlo proti jej vôli odhlasovať mimoriadny snem. Médiám, samozrejme, nemôže priznať, že postupovala účelovo a nedemokraticky. Ale hovorí jej to 7 z 10 poslancov vlastnej strany.

Bolo hlasovanie na nedávnom krajskom bratislavskom predsedníctve v súlade so stanovami, keď sa niektorým členom predsedníctva v Bratislave neuznali hlasy, na čo poukazuje krídlo predsedníčky Remišovej?

Na hlasovaní sa nikdy doteraz nezúčastnil žiaden člen “veľkého” predsedníctva strany Za ľudí. Preto predseda bratislavskej organizácie požiadal prítomných: Máriu Kolíkovú, Janu Žitňanskú, Dušana Veliča a Martina Floriana (obaja pracujú na ministerstve Veroniky Remišovej, pozn. redakcie), aby nehlasovali ani teraz. Kolíková a Žitňanská to plne rešpektovali.

Hlasovali by za snem, rovnako ako na predsedníctve strany. Velič a Florian by boli proti snemu, tak sa doteraz vždy vyjadrovali.

Nemalo by to žiaden vplyv na výsledok. A ten bol, že bratislavská organizácia odsúhlasila, aby bol zvolaný mimoriadny snem. Či to bolo alebo nebolo v súlade so stanovami, môže rozhodnúť len rozhodcovská komisia, ktorá žiaden podnet podľa mojich informácií doteraz nedostala.

Situácia je veľmi komplikovaná aj bez problémov v strane Za ľudí.

Aký bude ďalší postup? Je mimoriadny snem nevyhnutný a ako hodnotíte vyjadrenie, že kompromisným kandidátom na predsedu by mal byť niekto, kto nie je ani z Kolíkovej a ani Remišovej krídla a je takým kandidátom Juraj Šeliga?

Päť poslancov, ministerka, dvaja štátni tajomníci a väčšina členov predsedníctva vyjadrili nedôveru predsedníčke a oznámili, že ich už nebude zastupovať v koalícii a budú sa s koaličnými partnermi rozprávať o ďalšom fungovaní. Mám vážne obavy, že v záujme predsedníčky je stranu úplne zničiť a vyhnať z nej všetkých ľudí. Veľmi ma mrzí, že osobné ambície jedného človeka pravdepodobne zničia celú stranu.

Ako ovplyvní rozkol v Za ľudí fungovanie koalície?

Uvidíme. Situácia je veľmi komplikovaná aj bez problémov v strane Za ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman KrpelanVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Za ľudí