Kryjú zlodeja a zachovali sa ako banda zbabelcov, soptí opozícia na koalíciu za schôdzu o Dankovi

Lucia Ďuriš Nicholsonová, Richard Sulík
Skupina poslancov parlamentu počas brífingu po rokovaní 36. schôdze Národnej rady SR s programom: Návrh skupiny poslancov NR SR na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady SR. Bratislava, 6. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 6. novembra 14:52

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Vládna koalícia sa zachovala ako banda zbabelcov, ktorí kryjú podvodníka.

Po tom, čo koaliční poslanci neumožnili otvorenie mimoriadnej schôdze k odvolaniu Andreja Danka z postu predsedu Národnej rady (NR) SR aj pre pochybnosti o jeho rigoróznej práci, to vyhlásila podpredsedníčka NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Inak to neviem povedať. To sú tí chlapi, ktorí sa bijú do pŕs, ale keď ide o to, aby dali možnosť diskutovať, tak sú jednoducho strachom celí bez seba,“ povedala v utorok Ďuriš Nicholsonová.

Ďuriš Nicholsonová takisto upozornila na to, že pod rigoróznou prácou je podpísaný Juraj Danko, meno Andrej je len v nejakej poznámke. Takisto upozornila na to, že rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) kandiduje v komunálnych voľbách a vyzvala ho, aby odstúpil.

„JUDr. Juraj Danko naozaj existuje a donedávna pôsobil ako sudca na Krajskom súde v Banskej Bystrici,“ uviedla Nicholsonová s tým, že opozícia sa opätovne pokúsi zozbierať podpisy na to, aby sa konala mimoriadna schôdza k odvolaniu Danka z postu predsedu parlamentu.

Opätovné zvolanie schôdze

Zvolanie mimoriadnej schôdze opätovne podporia poslanci za stranu Sloboda a Solidarita(SaS) a hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina – Boris Kollár.

Nicholsonová upozornila na to, že 25. septembra poslal na UMB Danko žiadosť o zneprístupnenie svojej rigoróznej práce.

„Zistil som, že v databáze UMB je rigorózna práca, kde je uvedený Juraj Danko, v poznámke je Andrej Danko. Domnievam sa, že by v uvedenom prípade mohlo ísť o moju rigoróznu prácu,“ citovala Nicholsonová zo žiadosti o utajenie rigoróznej práce.

Podľa nej si rigoróznu prácu podpisuje sám študent, ktorý je jej autorom. „Ako sa môže stať, že je tam podpísaný Juraj, kto ju písal?“ pýtala sa.

Nicholsonová kritizuje Hiadlovského

Podľa Ďuriš Nicholsonovej je otázkou, kto je autorom, keď ešte v ten deň mu UMB vyšla v ústrety a prácu utajila. Nicholsonová si myslí, že UMB konala v kontexte toho, že rektor UMB Vladimír Hiadlovský má ambíciu stať sa komunálnym politikom a kandiduje do zastupiteľstva Banskej Bystrice za tím, ktorý podporuje kandidáta Slovenskej národnej strany.

„Takto funguje univerzita na Slovensku? Dokázala zapredať meno UMB za flek v zastupiteľstve?“ spýtala sa podpredsedníčka NR SR.

„Vyzývam rektora UMB, aby odstúpil z funkcie rektora UMB za krytie možného podvodu. Ak tak neurobí, vyzývam akademický senát, aby sa vysporiadal s konaním vedenia,“ uviedla a rovnako vyzvala akreditačnú komisiu, aby sa začala zaoberať akreditáciou udelenou UMB a tiež konaním UMB v Banskej Bystrici. Podľa Nicholsonovej je takto spochybnené školstvo na Slovensku.

Danka nevyzvala k ničomu. Podľa nej jeho mentálny svet funguje iba na „princípe chcem, chcem, chcem“. „Takto ste si zobrali kapitánske výložky a tak ste si zobrali aj titul, lebo nemáte na to, aby ste sa poctivo stali doktorom práv,“ povedala s tým, že „zostanú po ňom len smiešne karikatúry“.

Sulík nerozumie konaniu UMB

Podľa lídra SaS Richarda Sulíka len hochštapleri nosia hodnosť, ktorá im nepatrí a používajú titul, na ktorý nemajú nárok. „V iných krajinách sa pre takéto prešľapy odstupuje,“ uviedol Sulík, ktorý nerozumie konaniu vedenia UMB.

„Naše školstvo nemá dobrú povesť, ale týmto ju rektor UMB zhoršuje. Celé je to smutná vizitka našej krajiny, preto my, opozícia, budeme ďalej konať a budeme chcieť opäť zvolať schôdzu, až kým ju neotvoria. Nesmie sa stať, že predseda NR SR je obyčajný hochštapler,“ povedal Sulík.

Ako povedal líder SaS Richard Sulík, toto konanie Dankovi nesmie prejsť. Tým, že sa schôdza nekonala, podľa Sulíka bude téma rezonovať ešte dlhšie. Podľa Sulíka schôdza nemusí byť hneď na budúci týždeň.

Danko podľa Budaja premeškal šancu

Podľa lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára ľudia vnímajú politikov ako ľudí, čo kradnú, klamú, podvádzajú a zatajujú.

„Ľudia takto vnímajú politikov vďaka štandardným politikom. Toto je problém, ako tento človek riadi SNS, ako sa pohybuje v politike,“ povedal a uviedol, že rezorty školstva, pôdohospodárstva aj obrany, ktoré vedie SNS nemajú dobré meno.

Podľa Jána Budaja z OLaNO bude 17. novembra míting na námestí SNP, kde poslanci budú hovoriť o tom, ako to má byť s rigoróznymi prácami na Slovensku. „Danko premeškal šancu prísť a vysvetliť podrobnosti okolo jeho rigoróznej práce. Národnú radu SR nesmie viesť podvodník,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárLucia Ďuriš NicholsonováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana